آموزشیارزهای دیجیتالتکنیلوهمه عناوین

معرفی ارز دیجیتال تتر Tether

تتر رمزارزی است، که جهت معاملات تجاری با هدف ثبات قیمت ایجاد شده است به همین خاطر آن را به عنوان اولین ارز پایدار (Stable coin) می‌شناسند. تتر ادعا می‌کند که هر توکن (USDT) آن با یک دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود، بر طبق سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap) تتر بعد از بیت کوین بیشترین حجم معاملات روزانه را به خود اختصاص داده است.

تاریخچه

با انتشار وایت پیپری تحت عنوان مستر کوین (Master Coin) در ژانویه ۲۰۱۲ مسیر تولد تتر آغاز شد، جی آر ویلت (J.R.Willet) ارائه دهنده وایت پیپر، می نویسد پروتکل فعلی بیتکوین می تواند بعنوان یک پروتکل لایه ای استفاده شود؛ که لایه های ارزهای جدید با قوانین جدیدشان، بتوانند بدون ایجاد تغییری در ساختار اساسی بیتکوین، روی آن ایجاد شوند. این نهاد بعدها به بنیاد Omni تغییر نام پیداکرد. بروک پیرس (Brock Pierce) از بنیانگذاران مسترکوین، اقدام به ایجاد یک استارتاپ جدید مبتنی بر تکنولوژی و پروتکل Omni کرد، که در این مسیر همراهانی چون کرگ سلارز(Craig Sellars) که مدیر ارشد فناوری مسترکوین بود، پیدا کرد.
این متشکله جدید تتر، که Realcoin نام داشت، در جولای ۲۰۱۴ به دست بنیانگذارانش بروک پیرس، ریو کالینز و کرگ سلارز به عنوان یک استارتاپ در سانتا مونیکا (Santa Monica California, United States)، کالیفرنیا رونمایی شد. اولین توکن در تاریخ ۶ اکتبر سال ۲۰۱۴ منتشر شد. در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۴ مدیر اجرایی تتر، ریو کالینز تغییر نام Realcoin به تتر را رسانه ایی کرد او همچنین نسخه آزمایشی خصوصی را معرفی کرد که از سه ارز US+ برای آمریکا، EU+ برای اروپا و JP+ برای ژاپن پشتیبانی می‌کند. او همچنین گفت که هریک از سه Tether+ token با ۱۰۰ درصد ارز مشابه خودش پشتیبانی می‌شود و در هر زمان امکان بازخرید آن وجود دارد. وبسایت رسمی شرکت اظهار داشت که این ارز در هنگ کنگ به ثبت رسیده و با دفاتر گوناگون در ایالات متحده در حال فعالیت است.
در ژانویه ۲۰۱۵ صرافی بیت فینکس که بزرگترین صرافی خرید و فروش بیت کوین در جهان به لحاظ حجم معاملات است، اعلام کرد که معاملات بر پایه تتر را در پلتفرم خود فعال کرد. در حالی که نمایندگان تتر و بیت فینکس می‌گویند که این دو از یکدیگر جدا هستند، اسناد فاش سازی گسترده‌ی پارادایس (Paradise Papers) که در نوامبر ۲۰۱۷ منتشر شد نشان می‌دهد که موسس بیت فینکس، جیانکارلو دزوینی، به عنوان مسئول ایجاد Tether Holdings Limited (یک شرکت مستقر در جزایر ویرجین بریتانیا که وظیفه صادر و پشتیبانی توکن های تتر را بر عهده دارد) در جزایر ویرجین بریتانیا در سال ۲۰۱۴ است. این شرکت دارای تیم مدیریتی مشابه با بیت فینکس است، ژان ولدر (Ludovicus van der Velde) مدیرعامل هر دو شرکت بیتفینکس و تتر است و فیل پاتر (Phil Potter) مأمور اصلی امورات استراتژیک هر دو شرکت است.
برای مدتی تتر تراکنش های دلاری خود را بانک های مرجعی چون ولز فارگو (Wells Fargo) به واسطه بانک های تایوانی انجام می‌داد که با مسدود کردن حساب های تتر و بیت فینکس در ولز فارگو این تبادلات پایان یافت و تاکنون هیچ محل مشخصی برای ذخیره سازی پول های پشتوانه خود معرفی نکرده است اما طبق مطالعه‌ای که موسسه تحقیقاتی بیت مکس انجام داده، تتر احتمالا در بانک پورتو ریکو مقدار پول کافی برای پشتیبانی از توکن های خود را دارد.

پشتوانه 1 دلاری تتر

ساختار کلی تتر

همانطور که گفته شد تتر یک ارز دیجیتال باثبات با نرخ برابری ۱ به ۱ نسبت به دلار است که با اطلاعات موجود در وایت پیپر به ازای هر توکن تتر ، پشتوانه دلاری وجود دارد (Proof of Reserves) در نتیجه قیمت آن در اکثر مواقع یا تقریباً همواره ثابت است و نسبت به ارزش دلار آمریکا تغییر می‌کند. Tether Limited شرکتی است که توکن های تتر را صادر و پشتیبانی می‌کند، با وجود اینکه در سایت رسمی تتر ادعای حسابرسی دقیق و قانونی همه ذخایرخود را کرده اند، اما هنوز هم منبع مشخصی از سوی تتر برای محل ذخیره سازی دلارهای پشتیبان ارائه نشده است. گمان می‌رود که این شرکت ذخایر کافی دلاری را برای پشتیبانی از تمام تتر های در گردش ندارد. از نظر فنی، تتر، بلاک چین مخصوص خود را ندارد و در لایه پروتکل Omni در بلاک چینِ بیت کوین اجرا می‌شود. در عمل، تمام تراکنش‌های تتر همانند بیت کوین در دفتر کل توزیع شده و بصورت عمومی از طریق سایت omniexplorer قابل دسترسی است. تریدرها در سرتاسر جهان برای نگه‌داشتن ارزش سرمایه خود در هنگام سقوط ارزش ارزهای دیجیتال، از این ارز استفاده می‌کنند. تتر برای انتقال پول به کیف پول های معتبر هیچ کارمزدی را دریافت نمی‌کند و بنا به گفته منبع آگاه زمان تراکنش ها حدود ۶۰ دقیقه است.

تتر و بیتفینکس

رابطه‌ی بین تتر و بیت فینکس

اسناد منتشر شده پارادایس نشان می دهد که تتر و بیت فینکس تیم مدیریتی یکسانی دارند، همچنین تحقیقات منتشر شده توسط جان گریفین (John M. Griffin) و امین شمس (Amin Shams) در ژوئن ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که بیت کوین در بیت فینکس برای حداقل نیمی از رشدش به تتر وابسته بوده است، که در بخش رابطه بین تتر و ارزهای دیگر بیشتر به آن می‌پردازیم و احتمالا بیت فینکس از تتر به عنوان ابزاری برای دستکاری در قیمت بیت کوین استفاده می‌کرده است. همانطور که در بخش تاریخچه اشاره شد در سال ۲۰۱۵ بود که بیت فینکس عرضه توکن های تتر را آغاز کرد و از همان موقع تاکنون این دو از یکدیگر جدا نبوده اند، در عکس زیر نحوه ایجاد و ارسال و دریافت توکن های تتر را می بینید که فقط از طریق بیت فینکس انجام می‌شود.

تتر پرحاشیه و رقیبان

رقیبان تتر
Basis : یکی از ارزهای پایدار که عموماً به عنوان Basecoin شناخته می‌شود. و شیوه مدیریت اقتصادی ویژه ایی دارد که نیاز به بررسی بیشتری دارد.
Bitusd : یکی دیگر از ارزهای پایدار قدیمی که مبتنی بر بلاک چین BitShares است، که البته این روزها کار درستی نیست که آن را ارز پایدار بنامیم.
Dai : توکن Dai یک کوین دیجیتال با ثبات و غیر متمرکز مبتنی بر اتریوم است. و از رقیبان جدید تتر است. که بازار سرمایه آن یک بیستم بازار تتر است. اما نکته ایی که Dai را به ارز قابل توجه تبدیل می‌کند حسابرسی های دقیق و صادقانه است که تاکنون موجب رشد این شرکت شده است.
Havven : دارای دو ارز پایدار nusd و eusdاست، که به خاطر استفاده از اکوسیستم خودش، نمی‌توان آن را از رقبای کنونی اتر دانست اما این شرکت برنامه هایی برای استفاده از پلتفرم اتریوم و EOS در آینده را دارد.
Nubits : یک ارز پایدار شکست خورده که ارزشش از ۱ دلار اکنون به ۰٫۱۱ دلار رسیده است.
Rockz : ارز پایدار سویسی یا به قول خودشان ارزرمزپایه ضد گلوله ، که به زودی عرضه خواهد شد و اکنون اقدام به جمع آوری سرمایه باICO کرده است، چنانچه به گفته خودشان با فرانک سویس پشتوانه شود و حسابرسی های دقیق بانکی داشته باشند به یکی از رقبای جدی تتر تبدیل خواهد شد.
TrueUSD : یکی دیگر از ازرهای رمز پایه که با پشتوانه وثیقه های دارایی حمایت می‌شود و مدلی بسیار شبیه تتر دارد اما با شفافیت بسیار قوی تر، با پذیرفته شدن توسط بایننس و بیترکس  (Bittrex) و زب پی (India’s Zebpay) به رشد و تعالی خودش ادامه می‌دهد.
• و دیگر رقبایی چون Kowala، CK USD، Carbon، Stably، Steem Dollars، Usdvault، USDCoin، the Gemini Dollar، Pax Standard Token و …
درمیان این چنین رقبایی که بعضی از آنها هنوز اقدام به توزیع توکن نکرده‌اند و اکثرشان حسابرسی های دقیقی را جهت اعتماد سازی ارائه می‌کنند و همچنین استفاده OKEx از چهار ارز پایدار جدید TUSD، USDC، GUSD و PAX می تواند زنگ خطر برای تتری باشد که نه تنها محل مشخصی برای پشتوانه هایش معرفی نمی‌کند بلکه حسابرسی دقیقی را نیز ارائه نمی‌کند علی الخصوص با اعلام ورشکستگی بانک نابل و روابط مرموز بیت‌فینکس و بانک HSBC، که این امر موجب نا امیدی روز افزون تریدرها و افول تتر می‌شود.

رابطه بین تتر و ارزهای رمز پایه دیگر خصوصا بیت کوین

تا پیش از اگوست امسال همه تتر را متهم به دستکاری و یا ثبات قیمت های ارزهای اصلی چون بیت کوین می‌کردند تا اینکه، عرضه ۵۰۰ میلیون توکن جدید نتوانست سقوط بیت کوین در این ماه را متوقف کند.
طبق تحلیل هایی که سابقاً توسط بلومبرگ و دانشگاه تگزاس و… ارائه می‌شد اثبات هایی بر اینکه تتر مستقیماً روی قیمت بیت کوین تاثیر دارد ارائه می‌شد تا اینکه عرضه ماه آگوست معادلات را برهم زد.

در مقاله‌ایی از بلومبرگ که در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ منتشر شده است، بر تأثیر تتر بر قیمت ارزهای دیجیتال کوچک‌تر از بیت کوین، اتریوم، و لایت کوین؛ نظیر ایاس و نئو بحث شده است. بلوبرگ مدعی است که قیمت این دو ارز رمزپایه به ترتیب در این ماه ۳۷ و ۴۴ درصد کاهش یافته است. اما قیمت بیت کوین نیز در ماه جاری نزدیک به ۱۹ درصد کاهش داشت؛ بلومبرگ در خصوص این کاهش قیمت نوشته است: صدور توکن های جدید تتر در ماه اوت، حرکتی است که در گذشته غالباً با یک افزایش قیمت در بیت کوین همزمان می‌شد. تحلیل ها می‌گوید توزیع تتر به میزان قابل توجهی بازار را تغییر می‌دهد؛ ۴۸٫۸ درصد از افزایش قیمت بیت کوین در یک دوره مورد مطالعه قرار گرفت، که پس از ورود میزان قابل توجهی تتر به کیف پول بیتفینکس بود. تحقیق دانشگاه تگزاس نیز، تتر و بیت فینکس را به دستکاری قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ و افزایش آن تا ۲۰۰۰۰ دلار متهم می کند. مدیر عامل تتر در بیانیه ای هرگونه دستکاری در بازار یا قیمت ارزهای دیجیتالی دیگر را رد کرده است.

جدول تغییرات بیت کوین و تتر

روزهای کلیدی تتر

دلایل احتمالی تغییرات ارزش(دلار) تاریخ شمسی

تاریخ میلادی

آغاز مبادلات تتر ۱٫۲۱ چهارشنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۳

۲۵ Feb 2015

بیت فینکس مورد هک قرار گرفت و ۱۵۰۰ بیت کوین خود را به ارزش ۴۰۰ هزار دلار از دست داد ۱٫۰۰ جمعه، ۱ خرداد ۱۳۹۴

۲۲ May 2015

بیت فینکس مورد دومین دزدی بزرگ در دنیای ارزهای رمزپایه قرار گرفت و ۱۲۰ هزار بیت کوین این صرافی هک شد ۱٫۰۰ سه شنبه، ۱۲ مرداد ۱۳۹۵

۲ Aug 2016

قطع رابطه والس فارگو با تتر و بیت فینکس ۰٫۹۹ جمعه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

۳۱ Mar 2017

عدم اعلام حسابرسی های شرکت ۰٫۹۱ چهارشنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

۲۶ Apr 2017

پایان همکاری تتر با کمپانی حسابرسی Friedman LLP ۰٫۹۹ جمعه، ۸ بهمن ۱۳۹۵

۲۷ Jan 2018

انتشار در مجموع ۸۵۰  میلیون تتر جدید در ماه اول سال ۰٫۹۹ سه شنبه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۵

۳۱ Jan 2018

انتشار ۳۰۰ میلیون تتر جدید ۰٫۹۹ سه شنبه، ۲۹ اسفند ۱۳۹۶

۲۰ Mar 2018

انتشار ۲۵۰ میلیون تتر جدید ۱٫۰۰ جمعه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

۱۸ May 2018

انتشار ۲۵۰ میلیون تتر جدید ۰٫۹۹ دوشنبه، ۴ تیر ۱۳۹۷

۲۵ Jun 2018

باطل کردن ۵۰۰ توکن از کیف پول خزانه‌داری جهت جلوگیری از افت بیشتر (حجم بازار USDT در ماه اکتبر، به دلیل انتشار ۸۰۰ میلیون تتر به وسیلهٔ صاحبان این توکن از ابتدای این ماه، به‌شدت سقوط کرده بود) ۰٫۹۸ چهارشنبه، ۲ آبان ۱۳۹۷

۲۴ Oct 2018

تتر در حال حاضر با حجم بازار سرمایه ۲,۰۳۵,۰۶۰,۲۸۸ دلاری خود جایگاه ششمی را در وبسایت کوین مارکت کپ دارد، کمبود حسابرسی های دقیق و شک تریدر ها به نبود پشتوانه دلاری کافی برای تتر های درگردش، باعث شده که محققان و تحلیلگران پرچم خطر را به تتر نشان دهند، چراکه از دست دادن اعتماد تریدر ها یعنی سقوط، همچنین وجود رقبایی چون GUSD و TUSD کار را برای بقای تتر سخت تر می‌کند.

منابع: papers.ssrn، بلومبرگ

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن