سلامت و طبیعتهمه عناوین

افراد لال با این گجت می‌توانند صحبت کنند

وجود دستگاهی که بتواند آنچه افراد می‌شنوند را بازگو کند می‌تواند ما را به هدف خواندن ذهن افراد بسیار نزدیک‌تر کند. این دستگاه می‌تواند برای افرادی که قادر به صحبت نیستند بسیار مفید واقع شود.

این تکنیک به‌وسیله الکترودهای موقت که در مغز به کمک جراحی کار گذاشته می‌شود و قادر به رمزگشایی کدهای مغزی می‌باشد، عمل می‌کند. اما هدف این است که این ایمپلنت به‌صورت دائمی برای افراد عرضه شود.

تاکنون این تراشه تنها قادر به رمزگشایی کلمات ساده بود است اما محققین امیدوارند که با پیشرفت بیشتر در این فناوری، بتوانند به افرادی که قادر به تکلم نیستند در انتقال مفهوم کمک بسزایی کرده باشند.

در حال حاضر این افراد می‌توانند با استفاده از یک هدست که الکترود را در خارج از سر خود قرار می‌دهند کلمات خود را در قالب voice تولید کنند. این گجت فعالیت‌های کوچک داخل مغز را می‌تواند تشخیص دهد و به کاربر اجازه می‌دهد حروف را روی یک صحه در مقابل خود انتخاب کنند، اما برقراری ارتباط با این شیوه بسیار کُند صورت می‌پذیرد.

تیم Mesgarani در تلاش است از الکترودهایی استفاده کند که به‌طور مستقیم با مغز ارتباط برقرار می‌کنند. قرار دادن این الکترود در مغز فرآیند خطرناکی است بنابراین افرادی که از بیماری صرع رنج می‌برند و نیاز به جراحی دارند، این الکترود به‌طور موقت در خارج از سر آن‌ها قرار می‌گیرد تا نتایج آن را موردبررسی قرار دهند.

منبع: newscientist

 

نوشته های مشابه

آیا میدانستید ؟

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن