تکنیلوموبایلهمه عناوین

راهکار تکراری افزایش تعرفه واردات موبایل به بهانه حمایت از تولید ملی

وزارت صنعت، معدن و تجارت در کنار وزارت ارتباطات تلاشی جدی را برای رساندن موبایل‌های ایرانی به دست خریداران آغاز کرده‌اند. در این میان جلسات مختلفی با حضور تولیدکنندگان ایرانی موبایل برگزار شده است و گزینه‌های متفاوتی در حال حاضر روی میز است تا از سازندگان موبایل در ایران حمایت شود. یکی از این گزینه‌ها، افزایش تعرفه واردات موبایل است.

“رضا قربانی”، عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، رئیس کمیسیون تنظیم بازار در این انجمن و مدیرعامل شرکت “ایرانیان قائم همراه” که موبایل‌هایی ایرانی تحت برند “OROD” می‌سازد،  اعلام می‌کند که او به عنوان نماینده بخش تولید موبایل، در جلسات وزارت ارتباطات حضور داشته و قرار است بحث تولید موبایل‌های ایرانی «به جاهای خوبی» برسد. او در رابطه با شرایط فعلی و برنامه‌های آینده برای تولید موبایل در ایران می‌گوید:

وزارت ارتباطات طرحی داده که ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه در اختیار اپراتورها قرار گیرد. به این شکل اپراتورهای موبایل می‌توانند سیم‌کارت‌های خود را با تولیدات داخل باندل کرده و گوشی ایرانی را به شکل اقساطی به خریدار بفروشند. به این شکل، اپراتور در کنار پولی که ماهانه بابت کارکرد می‌گیرد، قسط موبایل را هم از کاربر دریافت می‌کند. این طرح یک کمک هزینه‌ است برایکسانی که می‌خواهند گوشی ایرانی بخرند.

اگرچه در حال حاضر برنامه‌ای هنوز نهایی نشده اما یکی از گزینه‌های جدی که روی میز است، افزایش تعرفه واردات موبایل در سال ۹۹ است. قربانی در همین رابطه می‌گوید: (تعرفه‌ها قرار است برای سال ۹۹ اعلام شود و آنجا حمایت از محصول داخلی مدنظر قرار می‌گیرد. جلساتی در همین رابطه در حال برگزاری است که یا تصمیمی درباره تغییر تعرفه واردات تلفن همراه گرفته شود و یا تصمیم برای پلکانی شدن تعرفه گرفته شود. برای مثال سقف خاصی در نظر گرفته شود و تعرفه آن بخش تغییر کند).

بر اساس گزارشی که انجمن واردکنندگان موبایل منتشر کرد، در۷ ماه نخست سال جاری، ۲۰ درصد موبایل‌هایی که در کشور فعال شده‌اند، موبایل‌های ساده بوده‌اند. سهم موبایل‌های هوشمند هم به ۸۰ درصد رسیده است. گزینه دیگری که در حال حاضر روی میز است، توقف ثبت سفارش موبایل‌های خارجی ساده در سال آینده است.

اما آیا انجمن واردکنندگان موبایل، با افزایش تعرفه واردات موبایل جهت حمایت از تولید داخل موافق است؟ «حسین غروی رام»، رئیس هیات مدیره این انجمن، در پاسخ به همین پرسش، می‌گوید:

من به عنوان مسئول در انجمن واردکنندگان، با افزایش تعرفه مخالفم. اما به عنوان شخصی که دغدغه ملی دارد و کسب‌وکارش در ایران است، مشخصاً اگر امکان تولید وجود داشته باشد و تکنولوژی به ایران بیاید و اشتغال ایجاد شود، موافقم و خودمان هم اینکار را می‌کنیم. اما ما امروز با نحوه سیاست‌گذاری دولت در این جریان مشکل داریم.

با توجه به شرایط موجود، باید دید سرنوشت تعرفه واردات موبایل در سال آینده چگونه خواهد بود.

منبع : صدای ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن