آموزشیارزهای دیجیتالهمه عناوین

بررسی انواع الگوریتم های اجماع

الگوریتم اجماع، فرآیندی در علوم کامپیوتر است که برای دستیابی به توافق بر روی یک مقدار داده ای واحد در میان سیستم های توزیع شده مورد استفاده قرار می گیرد. الگوریتم های اجماع برای رسیدن به قابلیت اطمینان در یک شبکه شامل گره های غیرقابل اعتماد طراحی شده اند. مکانیسم های اجماع روشی برای تضمین یک توافق دو طرفه بر روی نکات داده ای و وضعیت تمام داده ها به شمار می روند. این مکانیسم ها در شبکه بلاک چین تضمین می کنند که هر کدام از بازیگران شبکه، یک کپی از دفتر کل یکسان را در اختیار دارند.

کاربردهای الگوریتم های اجماع شامل موارد زیر است:

  • تصمیم گیری در مورد ارسال یک تراکنش توزیع شده به یک پایگاه
  •  تعیین گره هایی به عنوان سر گروه برای انجام برخی از وظایف توزیع شده
  • همگام سازی نسخه های حالت ماشین و تضمین سازگاری در میان آنها

 

اثبات ظرفیت (Proof of capacity)

capacity
اثبات ظرفیت

ارزهای مورد استفاده: Bitcoin core و Burst

نقاط قوت: ارزان و قابل دسترس/صرفه جویی در مصرف انرژی

اثبات ظرفیت یک الگوریتم مکانیسم اجماع در بلاک­چین است که به دستگاه های ماینینگ در شبکه این اجازه را می دهد که به جای استفاده از دستگاه های ماینینگ برای محاسبه قدرت (عملیاتی که در الگوریتم اثبات کار انجام می شود) و یا استفاده از سهام ماینر در ارزهای رمزپایه (عملیاتی که در الگوریتم اثبات سهام انجام می شود) از فضای موجود در هارد درایو خود برای تصمیم گیری در حقوق استخراج استفاده کنند. اثبات ظرفیت به دستگاه های ماینینگ (نود ها) در شبکه بلاک­چین این اجازه را می دهد که از فضای خالی در هارد درایو خود برای ماین کردن ارزهای رمزپایه موجود استفاده کنند.

اثبات فعالیت ( Proof of activity)

ارزهای مورد استفاده: Espers و Decred

اثبات فعالیت یکی از الگوریتم های اجماع بلاک­چین است که این اطمینان را می دهد تمام تراکنش هایی که در بلاک­چین انجام می شوند معتبر است و تمام کاربران به  مرتبه ای دقیق در دفتر کل عمومی می رسند. اثبات فعالیت از دو الگوریتم اثبات سهام و اثبات کار استفاده می کند تا این اطمینان را حاصل کند که پاداش ها به موقع اعمال می شوند. برای جلوگیری از احتمال حمله ۵۱ درصدی، پروتکل اثبات فعالیت انتخاب خوبی می باشد. از معایب این پروتکل استفاده از منابع سنگین و احتمال  double signتراکنش ها توسط سهامداران است.

اثبات سوختن (Proof of burn)

ارزهای مورد استفاده: slimcoin

اثبات «سوختن» یکی از الگوریتم های مکانیسم اجماع در بلاک­چین می باشد که این اطمینان را می دهد تمام نود های شرکت کننده، در مورد درستی و معتبر بودن شبکه بلاک­چین به توافق برسند. بنابراین از هر گونه double spending ارزهای رمزپایه جلوگیری می کند. اثبات «سوختن» مکانیسمی است که اگر کوین ها را بسوزانید، این حق را پیدا می کنید که بلاک ها را پیدا کنید. بله درست شنیدید، پول خود را نابود می کنید و یک پاداش بلند مدت دریافت می کنید. این امر از ذخیره (احتکار)کوین ها توسط ماینرها جلوگیری می کند. اثبات سوختن به عنوان یک جایگزین، مصرف انرژی اثبات کار را مورد خطاب قرار می دهد. اثبات سوختن اغلب «اثبات کار بدون هدر رفتن انرژی» نامیده می شود.برای سوزاندن کوین ها، ماینر ها این کوین ها را به حسابی میفرستند که کوین ها قابلیت فروش نداشته باشند یا به اصطلاح سوزانده می شوند.

اثبات وزن ( Proof of Weight)

ارزهای مورد استفاده: Filecoin

اثبات وزن طبقه‌بندی گسترده‌ای از الگوریتم‌های اجماع است که بر اساس مدل توافق جمعی آلگورند(پروتکلی که تراکنش ها را با سرعت بالایی تایید می کند) پایه‌ریزی شده است. بر اساس این ایده کلی همان‌طور که در مکانیزم اثبات سهام درصد مالکیت شما از توکن‌های کل شبکه، نشان‌دهنده شانس شما برای کشف بلاک بعدی است، در سیستم اثبات وزن نیز پارامترهای وزنی در فرایند مورداستفاده قرار می‌گیرند. این وزن بر اساس مقدار پولی است که کاربر در حساب خود دارد. برای مثال در مکانیزم اثبات فضا-زمان (Proof-of-Spacetime) فایل‌کوین، بسته به اینکه چه مقدار اطلاعات IPFS ذخیره کرده‌اید، در شبکه اعتبار خواهید داشت.

اثبات اهمیت (Proof of importance)

ارزهای مورد استفاده: NEM

اثبات اهمیت یک الگوریتم اجماع در بلاک­چین است که اولین بار توسط NEM(یک ارز رمزپایه همتا به همتا و پلتفرم بلاک­چین)معرفی شد. این الگوریتم مشخص می کند که کدام از شرکت کنندگان شبکه (نود ها) واجد شرایط اضافه کردن یک بلاک در بلاک­چین هستند.این پروسه توسط NEM «درو کردن(harvesting)» خوانده شده است. برای درو کردن یک بلاک، نود ها قادر خواهند بود کارمزهای تراکنش را در آن بلوک جمع آوری کنند. حساب هایی که از درصد اهمیت بالایی برخوردار باشند احتمال بیشتری می رود که برای درو کردن یک بلاک برگزیده شوند. برای اینکه حسابی در محاسبه «اهمیت» واجد شرایط باشد می باسیت حداقل۱۰۰۰۰ارز XEM ذخیره داشته باشد. یکی از معایب اثبات اهمیت اینست که کاربران به راحتی می توانند مقدار زیادی کوین را ذخیره( احتکار) کرده و پاداش ها را درو کنند.

اثبات اعتبار (Proof of authority)

پیاده سازی در: POA.Network و Ethereum Kovan testnet

اثبات اعتبار یکی از الگوریتم های اجماع است که تراکنش ها در آن توسط حساب هایی تایید شده، اعتبار سنجی می شوند، مانند ادمین ها در سیستم های معمولی. این حساب ها به عنوان مسئول تاییدی هستند که نود ها در شبکه به آن ها اعتماد دارند. الگوریتم PoA در خروجی بسیار موفق ظاهر شده است و برای شبکه‌های خصوصی بهینه‌سازی شده است. البته بعید است این مکانیزم را به خاطر ماهیت متمرکزش در بلاک چین‌های عمومی مشاهده کنید.

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن