آموزشیهمه عناوین

انواع نودهای(Node)بلاک‌چین

نود بلاک‌چین به شرکت‌کننده در شبکه یک کوین  گفته می‌شود. نودها گوناگون هستند، اما دارای ویژگی یکسانی هستند. برای اتصال به یک نود و میزبانی آن نیاز به سخت‌افزار خاصی دارید.

 نودهای کامل (Full Nodes)

نودهای کامل به‌عنوان یک سرور در یک شبکه غیرمتمرکز عمل می‌کنند. وظایف اصلی آن‌ها شامل برقراری اجماع بین نودهای دیگر و تأیید تراکنش‌ها می‌باشد. آن‌ها همچنین یک کپی از بلاک‌چین را ذخیره می‌کنند که این خود باعث ایمن‌تر شدن سیستم می‌شود.

زمانی که برای آینده یک شبکه تصمیم‌گیری می‌شود، نودهای کامل هستند که در مورد آن‌ها پیشنهاد ارائه می‌کنند و اگر ۵۱ آن‌ها در مورد آن توافق نکنند، برنامه موردنظر اجرا نخواهد شد. در بعضی از موارد این امر می‌تواند منجر به هارد فورک شود که در آن جامعه نمی‌توانند بر روی تغییر معینی توافق کنند و بنابراین راه خود را از هم جدا می‌کنند و دو زنجیره را ایجاد می‌کنند. معروف‌ترین مثال از این اتفاق همان فورک بیت کوین کش می‌باشد.

نود کامل تعدیل‌شده

یکی از انواع نود کامل می‌باشد. ویژگی خاصی که در اینجا مطرح است، این است که این نود دانلود بلاک‌ها را از ابتدا شروع می‌کند و زمانی که به محدوده مشخصی برسد، قدیمی‌ترین بلاک‌ها را حذف می‌کند و فقط هدر ها و موقعیت زنجیره را باقی می‌گذارد. به‌عنوان مثال اگر محدوده اندازه ۵۵۰ مگابایت تعیین شود، همه بلاک‌های اخیر که می‌توانند با فضای هارد درایو متناسب شوند، ذخیره خواهند شد اما به منظور دستیابی به چنین حالتی، باید اول تمام بلاک چین مورد بررسی قرار بگیرد تا همه بلاک‌های قبلی اعتبار سنجی شوند. نودهای اعتدال یافته به‌عنوان نود کامل تلقی می‌شوند و بنابراین می‌توانند تراکنش‌ها را تأیید کنند و در اجماع درگیر شوند.

نود ها

نود کامل بایگانی

وقتی صحبت از نود کاکل می‌شود، اکثر مردم نود کامل بایگانی را مدنظر خود دارند. آن‌ها سروری را تجسم می‌کنند که میزبان کل بلاک‌چین در پایگاه داده‌اش می‌باشد. همان‌طور که قبلاً گفته شد، وظیفه اصلی نودها حفظ اجماع و تأیید تراکنش‌ها می‌باشد. تفاوت نود تعدیل‌شده و نود بایگانی به مقدار فضای هارد درایوی که در سرورها اِشغال می‌کنند.

مسترنودها (Masternodes)

Masternodes در مقایسه با نودهای کامل، نمی‌‎توانند بلاک‌ها را به بلاک‌چین اضافه کنند. تنها هدف آن‌ها حفظ سابقه‌ای از تراکنش‌ها و اعتبار سنجی آن‌ها می‌باشد. خواه این افراد ماینر باشند و یا سرمایه‌گذار، آن‌ها کسانی هستند که بلاک‌ها را بر روی بلاک چین می‌نویسند. یک مزیت دیگر مسترنود این است که فرد نه تنها به ایمن کردن شبکه کمک می‌کند بلکه برای سرویس هایی که ارائه می‌دهد، مقداری پاداش نیز دریافت می‌کند.

برای ایجاد یک مسترنود، نیاز است مقداری بودجه را به‌عنوان وثیقه نگه دارید. این شخص باید همیشه آنلاین  باشد و بر روی یک سرور مجازی و خصوص کار خود را انجام دهد. برای یادگیری بیشتر به وبسایت masternodes.com مراجعه کنید.

منبع: nodes.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن