گجت های هوشمندهمه عناوین

اولین باتری انعطاف پذیر ساخته شد

باتری انعطاف پذیر کاربردی به دست دانشمندان دانشگاه ETH زوریخ ساخته شد که قابلیت خم شدن، کشیده شدن و پیچانده شدن را دارد. نکته قابل توجه برای این باتری که آن را به ویژگی یک باتری لیتیومی نزدیک می‌کند، از دست ندادن قدرت انتقال پس از پیچانده شدن است.

این باتری از یک ماده پلیمر کامپوزیتی قابل خم شدن تولید شده است، نوآوری کلیدی این باتری انعطاف پذیر در کولکتور‌ها آندی و کاتدی آن است، این پوشش‌های نقره‌ای روی‌هم سوار شده‌اند تا زمانی که باتری کشیده می‌شود، همچنان رسانایی خود را حفظ کنند. حتی زمانی که خیلی کشیده شوند نیز همچنان به لطف لایه کربنی متصل می‌مانند. البته سرعت انتقال قدرت در این حالت کمتر از حالت‌های کشیده نشده است.

یکی دیگر از اجزای مهم این باتری الکترولیت ژل مانند آن است که نسبت به دیگر الکترولیت‌ها کمی نرم‌تر است. بر اساس گفته‌های دکتر مارکوس نیدربرگر مسئول این تحقیقات، الکترولیت‌های مایع فعلی باتری‌ها بسیار سمی و آتش‌زا هستند.

بسیار مهم است که باتری‌ها در صورت آسیب دیدن، مواد منفجره را نشت ندهند. البته همانند دیگر تکنولوژی‌های مربوط به باتری، عرضه این باتری انعطاف پذیر کمی طول خواهد کشید و به گفته محققین، آن‌ها به دنبال روشی هستند که اجزای این باتری را بهتر دربر بگیرد و همچنین در تلاش هستند تا مواد رسانای بیشتری را داخل این باتری جاسازی کنند.

این باتری انعطاف پذیر کاربرد‌های بسیاری خواهد داشت و از صنایع لباس گرفته تا تکنولوژی‌ها پوشیدنی قابل استفاده است.

منبع : techspot

برچسب ها

نوشته های مشابه

آیا میدانستید ؟

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن