تکنیلوعلمیهمه عناوین

این شما و این هیولای راه شیری LB-1

دانشمندان سیاهچاله ها را در دسته های مختلفی دسته بندی می کنند. سیاهچاله پرجرم یکی از از این دسته بندی هاست که یک اکتشاف جدید از یکی از هیولاهای این طبقه پرده برداری می‌کند.

البته اگر با دنیای سیاهچاله‌ها آشنایی داشته باشید می‌دانید که سیاهچاله‌های بسیار سنگین‌تری، با جرمی معادل میلیون‌ها و حتی میلیاردها برابر جرم خورشید، نیز وجود دارند که در مرکز کهکشان‌ها جای گرفته‌اند. اما بر اساس طبقه‌بندی مرسوم، سیاهچاله‌ها به دو دسته سیاهچاله‌های ستاره‌ای و ابرسیاهچاله‌ها تقسیم می‌شوند. طبق نظریات فعلی و مدل‌های تکامل ستاره‌ای حد نهایی برای جرم سیاهچاله‌های ستاره‌ای ۴۵ تا ۵۵ برابر جرم خورشید است. مسئله‌ای که باعث شده این کشف جدید اخترشناسان را شگفت‌زده کند. ۶۷ برابر بودن جرم این سیاهچاله (LB-1) است.

اخترشناسان در رصد‌های‌شان متوجه حرکت غیرمعمول یک ستاره جوان شدند که جرمش در حدود هشت برابر جرم خورشید است. تلسکوپ LAMOST این ستاره را که در صورت فلکی دوپیکر قرار دارد زیر نظر گرفت و با بررسی طیف آن متوجه حرکت این ستاره شد.

رصدها نشان می‌دادند این ستاره به دور جرمی در حال گردش است و حدودا هر ۷۹ روز یک بار به دور آن می‌گردد. محاسبات اخترشناسان نشان داد که جرم همدم این ستاره حداقل شش برابر جرم خورشید است. با این حال اگر ستاره‌ای با این جرم در این سامانه وجود داشت بدون شک آن‌قدر درخشان بود که با کمک تلسکوپ دیده شود. در صورتی که نشانی از ستاره‌ی دوم نبود و اخترشناسان به این نتیجه رسیدند که همدم این ستاره یک سیاهچاله است.

البته جرم محاسبه شده برای این سیاهچاله حداقل جرم ممکن برای آن بود و تحت شرایط دیگری نتایج محاسبات بسیار بیشتر از این عدد بود. با این حال زمانی ماجرا جذاب شد که اخترشناسان در داده‌های طیف‌سنجی ردپایی از گاز هیدروژن یونیزه شده نیز یافتند.

اگر هیدروژن یونیزه شده در قرص بزرگی از گازهای داغ به دور سیاهچاله قرار داشته باشد می‌توان با بررسی طیف و محاسبه سرعت حرکت آن به جرم سیاهچاله دست پیدا کرد. با قبول این فرض پژوهشگران به نتیجه‌ی عجیبی رسیدند. محاسبات نشان می‌داد جرم سیاهچاله‌ای که در این سامانه قرار دارد به ۶۸ برابر جرم خورشید می‌رسد. این محاسبات همچنین مشخص کرد که فاصله‌ی سیاهچاله از ستاره‌ای که به دور آن می‌گردد حدود ۲۲۵ میلیون کیلومتر، یا چیزی در حدود فاصله مریخ از خورشید، است.

فرضیه‌هایی برای توضیح جرم زیاد این سیاهچاله نیز ارائه شده است. یکی از این ایده‌ها به احتمال وجود دو سیاهچاله اشاره می‌کند که هر کدام جرمی در حدود ۳۵ برابر جرم خورشید دارند و در شرایط پیش از ادغام قرار دارند.

از سوی دیگر ممکن است این سیاهچاله پیش از این و بر اثر ادغام با اجرام دیگر به جرمی در این حد رسیده باشد. هر چند که با توجه به سن کم این سامانه احتمال چنین موردی اندک است.

بدون شک در ماه‌ها و سال‌های پیش رو باید منتظر رصدهای تکمیلی این سامانه باشیم. برای از بین رفتن حس شک و تردید در ذهن اخترشناسان نیاز به داده‌های قابل اعتماد بیشتری است.

منبع: MOTHER NATURE NETWORK

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن