ارزهای دیجیتالهمه عناوین

برداشتن ممنوعیت بیت‌کوین در ایران و باز شدن راه برای راه‌اندازی یک رمزارز بومی

ایران ممنوعیت استفاده از بیت‌کوین و دیگر رمزارزها را برداشت. این اقدام به معنای برداشتن گامی دیگر در جهت ساخت رمزارزی بومی به کمک شرکای خود است. روز سه‌شنبه هفته جاری بانک مرکزی ایران با انتشار اعلامیه‌ای در رابطه با قوانین رمزارزها، ممنوعیت‌های پیشین بر بیت‌کوین، رمزارزها، توکن های دیجیتالی و ICO ها را برداشت.

بنابراین طبق قوانین جدید افراد می‌توانند بیت‌کوین داشته باشند اما به جهت حفظ ارزش ریال، احتمالاً امکان استفاده از این رمزارزها توسط بانک‌ها و در بازار همچنان ممنوع خواهد بود. این سند منتشره همچنین کیف پول‌های رمزارزی و استخراج آن‌ها توسط رایانه‌ها را به رسمیت شناخته است.

صحبت‌های “ریال-رمزنگاری” در حال انجام

به نقل از روزنامه انگلیسی‌زبان تهران تایمز، مقامات ایران در حال رایزنی با ۸ کشور از شرکای خود است تا بتواند تراکنش‌های خود را از طریق رمزارزها به انجام برساند. این حرکت در جهت یافتن راه‌های جدید برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی است.

در این رابطه، محمدرضا مدودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت (TPO) گفته است:

“نمایندگانی از کشورهای سوئیس، آفریقای جنوبی، فرانسه، انگلستان، روسیه، استرالیا، آلمان و بوسنی به ایران سفرکرده تا دراین‌باره رایزنی‌هایی صورت گیرد.”

راه‌اندازی یک رمزارز مشترک با کشورهای شریک برای ایران گام بسیار مهم و بلندی است که می‌تواند بعد از ممنوعیت سوئیفت به انجام برسد. به‌علاوه گزارش‌ها نشان می‌دهد که روسیه نیز یکی از ۸ کشور مذکور به دنبال راه‌اندازی نظام مالی جدیدی است که وابسته به شبکه سوئیفت نباشد.

شبکه خبری “الجزیره” اعلام کرده است که ایران در نشست سه‌جانبه‌ای که اخیراً با کشورهای روسیه و ارمنستان انجام داده است، درباره موارد استفاده از بلاک‌چین با یکدیگر رایزنی کرده‌اند.

“طبق اطلاعات ما، نسخه جدیدی از سوئیفتِ ایرانی در حال راه‌اندازی است.”

در این هفته نیز اخباری منتشرشده است که ایران به دنبال راه‌اندازی رمزارزی بومی تحت حمایت دولت است. منابع آگاه اعلام کرده‌اند که رونمایی از رمزرز ملی بخشی از برنامه‌های “همایش سیستم‌های پرداخت و بانکداری الکترونیک” در تهران است که به‌طور سالانه برگزار می گردد. این همایش روز گذشته آغاز شده است.

در حال حاضر اخباری مبنی بر ایجاد سهولت در برقراری روابط تجاری تهران و دیگر کشورها منتشرنشده است. اما از هر “رمزارز-ریالی” برای پرداخت‌های بانکی و مؤسسات سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارزها استقبال می‌شود.

منبع: Bitcoinist

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن