علمیهمه عناوین

بزرگ‌ترین پروژه انرژی خورشیدی جهان در امارات

اگرچه کشور امارات یکی از کشورهایی است که تا حد زیادی وابسته به فروش نفت خود است اما طی سال‌های اخیر سعی کرده تا با سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف و صنایع دیگر، این ضعف بزرگ را جبران کند؛ کما این‌که تا حدی نیز موفق بوده است.

شرکت آب و برق کشور امارات در تازه‌ترین اقدام خود دست به راه‌اندازی پروژه بزرگی زده است. این سازمان در بیابان‌های اطراف شهر ابوظبی بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان را راه‌اندازی کرده‌اند. این نیروگاه خورشیدی که نور نام دارد توانایی تولید ۱٫۱۸ گیگاوات برق دارد.

البته این موضوع شگفت‌انگیز نیست که امارات به دنبال استفاده بیش‌ازپیش از استعدادهای محیط زیستی کشور خود است. به همین منظور این کشور در نظر دارد تا در این نیروگاه حدود ۳٫۲ میلیون پنل خورشیدی قرار داده تا بتواند میزان برق موردنیاز کشور را تأمین و به ادعای مسئولین این پروژه از میزان تولید گاز Co2 بکاهد. این مقدار معادل حذف Co2 تولید شده توسط ۲۰۰ هزار اتومبیل است.

همان‌طور که پیش‌ازاین گفته شد کشور امارات کماکان تا حد زیادی وابسته به فروش نفت خود است اما راه‌اندازی چنین پروژه‌هایی نشان از این دارد که امارات و کشورهای وابسته به نفت ناچارا برای جایگزینی سوخت‌های فسیلی به سمت‌وسوی دیگر انرژی‌ها می‌روند. جالب است که کشور عربستان نیز به دنبال راه‌اندازی یک نیروگاه خورشیدی با توان تولید ۲٫۶ گیگاوات برق در شهر مکه است.

 

منبع: Engadget

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن