ارزهای دیجیتالهمه عناوین

آنچه باید از بلاک‌چین تلگرام بدانید

احتمالا تا به حال مقالات تکنیلو در مورد به تعویق افتادن زمان عرضه بلاک‌چین تلگرام و آخرین مهلت تلگرام برای عرضه ی عمومی رمزارز گرم و همچنین مقاله درصد پیشرفت پروژه TON را مطالعه کرده اید. شایعات حضور پاول دوروف در داووس نیز به نوبه ی خودش جالب توجه بود. اخیرا نیز فیلمی از کار با رمزارز گرم منتشر شد که برای شما کاربران محترم در همین سایت بازنشر شد.حال با این اوصاف اگر کسی با کلیدواژه «بلاک‌چین» جستجویی در گوگل کرده باشد با لیست بلندبالایی روبه‌رو می‌شود که نشان از حجم بالای جستجوی مداوم کاربران ایرانی با موضوع بلاک‌چین تلگرام است. برخی افراد دنبال این هستند که «دانلود تلگرام بلاک‌چینی» را انجام دهند و برخی دیگر به دنبال «زمان عرضه تلگرام ضد فیلتر» هستند.

عده‌ی زیادی نیز بعد از عرضه‌ی تلگرام ایکس، کاری به صحبت‌های پاول دوروف درمورد این نسخه از تلگرام نداشتند و به دنبال شایعات ضد فیلتر بودن این نسخه دویدند و جالب اینجا است که هنوز نیز منتظر هستند. کاربران انگشت‌شماری هنوز فکر می‌کنند در روسیه نسخه تلگرام فرق دارد و عبارت «بلاک‌چین تلگرام در روسیه» را جستجو می‌کنند. دراین‌بین افرادی نیز تحت تأثیر کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی، دنبال «تلگرام بلاک‌چین کره‌ای» هستند. ازاین‌دست جستجوها توسط عامه‌ی مردم بسیار زیاد است که ذکر همه‌ی آن‌ها در این مجال نمی‌گنجد. ما در این مطلب سعی داریم تا به حواشی برخی از این عبارات و کلیدواژه‌ها پاسخ دهیم.

بلاک‌چین تلگرام

واژه بلاک‌چین برای اکثر عموم مردم از زمانی شنیده شد که ۱۰ دی ۱۳۹۶ بعد از اولین مرحله فیلتر شدن تلگرام در ایران، پاول دوروف، توییتی دراین‌باره به این مضمون ارسال کرد:

برای رسیدن به ابزارهای ضد سانسور مبتنی بر بلاک‌چین داریم روی آن‌ها کار می‌کنیم و در سه‌ماهه اول ۲۰۱۸ آن را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

blockchain تلگرام

سپس عده‌ی زیادی از مردم که منتظر خبرهای رفع فیلترینگ تلگرام بودند برای اولین بار نام بلاک‌چین را به‌عنوان ابزاری ضد سانسور شنیدند.

با این اوصاف برای افرادی که بلاک‌چین تلگرام را  – متأسفانه از روی اشتباه پاول دوروف – مساوی با فیلترشکن می‌دانند و همچنین برای احترام به کاربرانی که از گوگل پرسیده‌اند «بلاک‌چین تلگرام یعنی چه؟» باید گفت:

بلاک‌چین تلگرام چیزی جز یک سوپرکامپیوتر غیرمتمرکز و سیستم تبادل ارزش توزیع‌شده نیست.

تلگرام

 

اما اگر این افراد به دنبال یک جواب کامل هستند و حوصله می‌کنند تا چنددقیقه‌ای این مطالب را بخوانند باید گفت در سند کوتاه Telegram Primer

که قبل از این توییت پاول دوروف منتشر شد آمده است:

سند بلاک چین تلگرام

 

با ادغام حداقل زمان تراکنش و حداکثر امنیت، TON، می‌تواند به جایگزین ویزاکارت و مسترکارت در اقتصاد توزیع‌شده جدید، تبدیل شود.

این یعنی برخلاف تصور خود پاول دوروف و عموم مردم ایران، بلاک‌چین تلگرام برای ضد فیلترینگ نیامده است. بلاک‌چین تلگرام قرار بوده است بیاید تا جایگزین ویزاکارت و مسترکارت شود و درواقع بازار آینده چند میلیارد دلاری رمزارزها را تصاحب کند.

پلتفورمی که بلاک‌چین تلگرام، قسمتی از آن است، در وایت‌پیپر کامل Telegram Open Network که در ۳ دسامبر ۲۰۱۷ توسط نیکولای دوروف تألیف و در اوایل دی ۱۳۹۶ به نحوی منتشر شد شرح داده‌شده است:

وایت پیپر بلاک‌چین تلگرام

 

ابتدای امر در قسمت چکیده می‌گوید هدف این سند، توضیح TON و موارد بکار رفته در آن مثل بلاک‌چین، ارتباطات همتا به همتا، ذخیره‌سازی توزیع‌شده و فناوری‌های هاستینگ است.

TON، یک پروژه بلاک‌چینی سریع، امن و مقیاس‌پذیر است و درعین‌حال زیرساخت شبکه‌ای برای پشتیبانی از میلیون‌ها تراکنش در ثانیه است(البته باید خاطرنشان کرد هنوز در مارس ۲۰۱۹ نتوانسته است به این ادعای ظرفیت میلیون‌ها تراکنش برسد) که کاربرپسند و مطابق با نیازهای ارائه‌کنندگان سرویس است.

آیا کوچک‌ترین اشاره‌ای به دورزدن فیلترینگ در توضیحات اصلی این پلتفورم آمده است؟

طبق این سند، پلتفورم بلاک‌چینی تلگرام متشکل از اجزاء زیر است:

  • TON Storage:

فضای ذخیره‌سازی TON یک فنّاوری ذخیره فایل توزیع‌شده است که از طریق شبکه نظیر به نظیر TON قابل‌دسترس می‌باشد و برای ذخیره‌سازی فایل‌های دلخواه مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ همانند تکنولوژی شبکه‌های تورِنت و قراردادهای هوشمند می‌توانند برای الزام دسترس‌پذیری مورداستفاده قرار گیرند. این قسمت نه‌تنها سرویس ذخیره اطلاعات توزیع‌شده مانند دراپ باکس ارائه می‌دهد بلکه راه را برای نرم‌افزارهای غیرمتمرکز پیچیده‌تر مانند یوتیوب و تلگرام که نیاز به ذخیره‌سازی داده‌های حجیم دارند را هموار می‌کند.

  • :TON Services

سرویس‌های ارائه‌شده توسط TON یک پلتفرم برای انواع مختلف از سرویس‌هایthird-party ارائه می‌دهد که می‌توان با استفاده از آن نرم‌افزارهای غیرمتمرکزی برای گوشی‌های هوشمند با محیطی کاربرپسند تهیه کرد مثل تجربه‌ی توزیع‌شده‌ای شبیه به اینترنت موجود در وب جهانی.

  • TON DNS:

TON DNS یک سرویس ارائه نام‌های کاربر فهم برای حساب‌های کاربری، قراردادهای هوشمند و سرویس‌ها و گره‌های شبکه می‌باشد؛ با TON DNS دسترسی به سرویس‌های غیرمتمرکز همانند دسترسی به سایت‌ها در فضای وب جهانی میسر می‌شود.

  • TON Payments:

درگاه‌های TON یک پلتفرم برای درگاه‌های مالی کوچک و کانالی تحت شبکه برای این درگاه‌ها است. این امکان می‌تواند برای تبادلات مالی خارج از زنجیره بین کاربران، روبات‌ها و دیگر سرویس‌ها مورداستفاده قرار گیرد. Safeguards موجود در سیستم اطمینان حاصل می‌کند که تبادلات به‌اندازه تراکنش‌های داخل زنجیره امن هستند.

  • TON Proxy

لطفاً به این قسمت به‌دقت توجه کنید. پروکسی پلتفورم Ton، یک Fog service است. خدماتی مثل به اشتراک گذاشتن درصدی از منابع سیستم مثل پردازنده و گرافیک و نیز گرفتن پول در قبال آن از خدمات فاگ سرویس است. لازم به ذکر است Golem و SONM جزو استارت‌آپ های معروف فاگ سرویس هستند.

افراد از نقاط مختلف دنیا با آیپی های متنوع، امکان اتصال با سرورهای تلگرام بدون مواجهه با فیلترینگ را فراهم می‌کنند و در قبال آن رمزارز Gram دریافت می‌کنند و یا مانند دوران قبل از رونمایی Gram، می‌توانند به‌عنوان پاداش لینک کانال خود را برای سرویس‌گیرنده تبلیغ کنند. درنتیجه این TON Proxy یک فاگ سرویس است.

ton proxy

 

این سرویس جزو سرویس‌های Offchain تلگرام است. سرویس‌های off-chain تلگرام، به‌هیچ‌عنوان بلاک‌چینی نیستند.

telegram

 

درنتیجه سرویس TON Proxy که در تلگرام ارائه می‌شود، بلاک‌چینی نیست. مانند قسمت‌های TON P2P و TON Storage و TON Services به‌صورت Offchain و خارج از بلاک‌چین ارائه می‌شود.

از متن علمی تلگرام اثبات شد که سرویس‌های ناشناس کننده تلگرام بلاک‌چینی نیست. پس بنابراین عده‌ی زیادی از مردم ایران که بلاک‌چین = ضد فیلتر می‌دانستند نیاز است که تجدیدنظر کنند.

 

گرفتار کلاه‌برداری از الفاظ تلگرام بلاک‌چینی نشوید!

شخص پاول دوروف نیز از شایعه‌سازی‌ها برای اخاذی از افرادی که به دنبال اسم Gram و TON هستند نگران است و می‌گوید مواظب چنین کلاه‌برداری‌هایی باشید.

 

برخی پیام‌های تلگرام نیز حاکی از آن است که نسخه‌هایی از تلگرام با اهداف خالی کردن حساب کارت شتابی و همچنین هک کردن گوشی‌های هوشمند موجود شده است. کاربران باید مواظب باشند که جز از مرجع‌های رسمی، از جایی دیگر شبکه‌های اجتماعی را دانلود نکنند. در غیر این صورت با رقمی مثل ۱۰۰۰ تومان یک نسخه با تیتر «تلگرام ضد فیلتر» خرید و دانلود خواهید کرد و بعداً با پیامک خالی شدن حساب بانکی مواجه خواهند شد.

 

از مطالب بالا برمی‌آید که لفظ منتظر ماندن برای بلاک‌چینی شدن تلگرام برای دورزدن فیلترینگ اشتباه است و اگر کسی بخواهد فیلترینگ را دور بزند نیاز به متوسل شدن به بلاک‌چین نیست.

 

زمان عرضه بلاک‌چین تلگرام

حال که جایگاه بلاک‌چین تلگرام مشخص شد باید در نظر داشت طبق آخرین اخبار غیر رسمی که منتشر شده است، در همین یکی دو ماه آینده یعنی مارس و آوریل ۲۰۱۹ نسخه ی تست پلتفورم TON به دست سرمایه گذاران رمزارز گرم خواهد رسید. بعد از آن مرحله باگ گیری شروع خواهد شد. سپس نسخه رسمی به اطلاع عموم مردم خواهد رسید. باید خاطر نشان کرد از فروردین ۹۷ تا به امروز این تاریخ قطعی عرضه بلاک‌چین تلگرام مرتبا به تعویق می افتد و اینکه کاربران مدام این کلیدواژه را جستجو می کنند حق دارند. این روزها تلگرام درگیر گرفتن مجوز از نهاد های رگولاتوری و ورود به صرافی های معتبر است. هدف اول رمزارز گرم نیز کشورهای آسیایی معرفی شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن