ارزهای دیجیتالتکنیلوهمه عناوین

بلاک چین به یکی از پنج اولویت اصلی کسب وکار ها تبدیل شده است

شرکت نرم‌افزاری آمریکایی اوراکل که در زمینه تولید سخت‌افزارهای رایانه‌ای و ابزارهای توسعه پایگاه‌های داده فعالیت دارد نگاه عمیقی به تکنولوژی بلاک چین داشته و انتظار دارد که مدیریت زنجیره تأمین سریعتر از بخش مالی بلاک چین رشد کند زیرا قانونگذاری کمتری در این بخش وجود دارد.

یکی از مدیران اجرایی این شرکت در سخنرانی خود به موضوع پیشرفت بلاک‌چین توجه ویژه ای داشت. او ادعا می‌کند که پیشرفت‌های بیشتر در سال‌های پیش‌رو، بلاک‌چین را به یکی از پنج اولویت اصلی کسب‌وکارها تبدیل خواهد کرد. بلاک چین یکی دیگر از راه های ذخیره و ثبت داده ها است که از مدل های کنونی به دلیل ساختار زنجیره وارش بسیار ایمن تر است.

بلاک‌چین در موضوعات فراوانی کاربرد دارد که از میان آن‌ها می‌توان به زنجیره‌ی تأمین، تأیید هویت، پرداخت‌های بین المللی و تشخیص و شناسایی کلاهبرداری و تقلب اشاره کرد. فرانک زیونگ، معاون ارشد گروه توسعه‌ی محصولات بلاک‌چین در اوراکل به بخش خاورمیانه سایت  TechRadarدر این باره گفته است، زنجیره‌ی تأمین بیش از بخش‌های دیگر قابلیت بهره‌برداری از ظرفیت‌های فناوری جدید را دارد. درواقع از نظر او، نفوذ بلاک‌چین به این بخش بیشتر خواهد بود چون قانونگذاری کمتری در زنجیره‌ی تأمین وجود دارد.

مؤسسه‌ی تحقیقاتی گارتنر، کمبود استانداردهای مقیاس پذیری و ارتباط بین بلاک چین ها را مانع اصلی توسعه‌ی فراگیر این فناوری می‌داند. آن‌ها می‌گویند به‌خاطر نبود استانداردهای مذکور نمی‌توان تا حداقل سه سال آینده، انتظار نفوذ بلاک‌چین به اکوسیستم‌ خدمات مالی را داشت. استانداردها برای سرویس‌های مالی مفاهیم الزامی محسوب می‌شوند چون این سرویس‌ها دائما درحال جابه‌جایی دارایی‌ها بین مشتریان، شرکا و دیگر سازمان‌های دخلی هستند.

دیگر پلتفرم‌های بلاک‌چینی

درحال حاضر پلتفرم‌های بلاک‌چین متعددی در بازار وجود دارند که از میان آن‌ها می‌توان بهCorda ، Hyperledger  و Digital Asset اشاره کرد. از میان بلاک‌چین های عمومی هم می‌توان به بیت‌کوین، اتریوم کاردانو، EOS و  Tezos اشاره کرد. زیونگ در ادامه اشاره می‌کند که همکاری اوراکل با هایپر لجر ادامه خواهد داشت. همکاری این دو شرکت احتمالا به یک محصول جدید متن باز منتهی خواهد شد .

فابیو چسینی، مدیر ارشد تحقیقات در گارتنر می‌گوید، برای اینکه شرکت‌های خدمات مالی به آمادگی نهایی برسند به سه تا پنج سال زمان نیاز است.

تحلیل‌گران گارتنر می‌گویند تا سه سال آینده تمامی شرکت‌های ارائه‌کننده‌ی خدمات  ERP(برنامه‌ریزی منابع سازمانی) و CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) ظرفیت‌های بلاک‌چین را در کنار نرم‌افزارهای کنونی خود و همچنین سرویس‌هایSaaS (اجاره نرم‌افزار) عرضه می‌کنند.

مدیر بخش بلاک‌چین شرکت می‌گوید، فناوری جدید بخش مهمی برای آ‌ن‌ها است. از نظر او اوراکل که به‌عنوان شرکت مدیریت داده فعالیت می‌کند، قطعا باید به فناوری بلاک‌چین به‌عنوان ابزاری کاربردی در صنعت دیتابیس بپردازد. اوراکل سال گذشته نسخه‌‌‌ی ابری پلتفرم بلاک‌چین و امسال نیز نسخه‌ای مخصوص مشتریان تجاری خود را به بازار عرضه کرد که امکان نصب پلتفرم را در دیتاسنترهای اختصاصی آن‌ها ایجاد می‌کند.

پذیرش همگانی

امروزه اکثر کاربران و مدیران دنیای فناوری به ظرفیت بالای بلاک‌چین در صنایع گوناگون پی برده‌اند. با این‌حال هنوز آمار استفاده از فناوری جدید بالا نیست. درواقع شرکت‌ها توانایی پیاده‌سازی شبکه‌ی بلاک‌چین را در اکوسیستم کنونی خود ندارند.

شرکت مطالعات بازار The Insight Partners در گزارش‌های خود می‌گوید، بازار بلاک‌چین در سال ۲۰۱۸ ارزش ۱/۵۷ میلیارد دلاری داشته است و تا سال ۲۰۲۷ به ۱۶۲/۴۸ میلیارد دلار خواهد رسید. طبق بررسی‌های آن‌ها، فناوری مذکور رشد سالانه‌ی ۶۸/۱ درصدی را تجربه می‌کند.

اوراکل در کنار بازیگران بزرگ دیگر در صنعت ابری همچون IBM، SAP و مایکروسافت، بلاک‌چین را به‌عنوان سرویس به مشتریان خود عرضه می‌کند. مشتریان سازمانی با استفاده از خدمات آن‌ها، فناوری دفتر کل توزیع‌شده را در زیرساخت‌های خود پیاده می‌کنند.

درحال حاضر اوراکل در سرتاسر جهان هشت مرکز ابری دارد که از پلتفرم بلاک‌چین استفاده می‌کنند. دو مرکز آن‌ها در آمریکا دو عدد در اروپا قرار دارند. مناطق ژاپن، تورنتو، کره‌ی جنوبی و بمبئی نیز هر کدام یک مرکز ابری مجهز به بلاک‌چین دارند. زیونگ با اشاره به این آمار می‌گوید که اوراکل بیش از ۱۵۰ مشتری دارد و ۴۰۰ برنامه نیز به‌صورت آزمایشی در جریان هستند. او درنهایت به خدمات ترکیبی دیتاسنتر و بلاک‌چین اشاره می‌کند که شرکتش در دسترس مشتریان سازمانی قرار می‌دهد.

منبع : techradar

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن