ارزهای دیجیتالهمه عناوین

به‌کارگیری تردیدآمیز سوئیفت از فناوری بلاک‌چین

در ژانویه ۳۰، سوئیفت اعلام کرده است که اخیراً یک الگوریتم Proof of concept معرفی کرده است که درگاه اتصال خود (GPI) را با استفاده از فناوری دفتر کل توزیع‌شده R3 مورد آزمایش قرار دهد. برخلاف نگرانی‌های بوجود آمده در خصوص عدم بلوغ فناوری بلاک‌چین، سوئیفت قدمی جدید به سمت پذیرش بلاک‌چین برداشته است. این در صورتی است که رقبای سوئیفت معتقدند که سیستم جدیدی که سوئیفت درصدد استفاده از آن برآمده است، به‌اندازه کافی غیرمتمرکز نیست.

مقدمه‌ای کوتاه در مورد رابطه سوئیفت با بلاک‌چین

سوئیفت یک سیستم جهانی ارتباطات مالی بین‌بانکی می‌باشد که مرکز اصلی آن در بلژیک بوده و طبق قوانین آن کشور عمل می‌کند. این سیستم جهانی حدود ۱۱ هزار عضو در بیش از ۲۰۰ کشور دارد. سوئیفت تراکنش‌هایی با ارزش ۵ تریلیون دلار را روزانه رسیدگی می‌کند. طبق گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا، سوئیفت یکی از بزرگ‌ترین بازیگران در صنعت بانکی جهان محسوب می‌شود.
رابطه سوئیفت با بلاک‌چین با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده است. شبکه بانکی بین‌المللی قبل از ظهور بلاکچین تمرکز خود را بر رو سیستم مالی قرار داده است. در دهه ۱۹۷۰، سیستم جدیدی به نام سوئیفت که دارای امنیت و سرعت بالاتری بود جایگزین سیستم Telex شد.
اولین بار Wim Raymaekers رئیس بانکداری خزانه‌داری سوئیفت در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که شبکه بانکداری برای انجام تراکنش‌های سریع و شفاف‌تر ممکن است با نوآوری‌های فین‌تک از قبیل بلاک‌چین ادغام شود.
علاوه بر این، در آوریل ۲۰۱۶، سوئیفت و شرکت مشاوره خدماتی Accenture یک گزارش مشترک در خصوص استفاده فناوری دفترکل توزیع‌شده در خدمات مالی ارائه کردند. مشخصاً این گزارش در خصوص نقاط قوت بلاکچین پرداخته است.

با تمام این وجود، این گزارش عنوان می‌کند که فناوری بلاک‌چین به بلوغ کافی برای استفاده در مقیاس صنعت نرسیده است. سوئیفت وAccenture همچنین از عدم تطابق قانونی، استانداردسازی، چارچوب هویت، و تدابیر دفاعی سایبری و مقیاس‌پذیری می‌باشد.
یک سال بعد در آوریل ۲۰۱۷، سوئیفت اعلام کرد برای به‌روزرسانی روش‌های پرداخت‌های برون‌مرزی خود قرار است از Hyperledger Fabric v 1.0( پلتفرم بلاک چینی که توسط لینوکس میزبانی‌شده است) استفاده کند.
بدین ترتیب، الگوریتم proof-of-concep این موضوع را بررسی کرد که آیا دفتر کل توزیع‌شده می‌تواند در بهبود پرداخت‌های برون‌مرزی کمک کند یا خیر! این برنامه بخشی از اهداف بزرگ Swift برای افزایش شفافیت، و ردیابی پرداخت‌های برون‌مرزی از طریق درگاهGP می‌باشد که در فوریه ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد.

سوئیفت بلاک چین

PoC قبل از ارائه یک پروژه مسئولیت سنجش آن پروژه را دارد، به همین دلیل است سوئیفت اجرای دفتر کل توزیع‌شده روی سیستم خود قبل از پیاده‌سازی موردسنجش قرار می‌دهد. PoC سوئیفت شامل ۱۲موسسه مالی می‌باشد از قبیل گروه‌های بانکی استرالیایی و نیوزلندی BNP Paribas, BNY Mellon, DBS Bank, RBC Royal Bank و Wells Fargoو دیگر. این مؤسسات نودهای خود را در سندباکس شبکه دفتر کل توزیع‌شده پیاده‌سازی کردند. پس‌ازآن سوئیفت در جولای ۲۰۱۷ ۱۲ بانک دیگر از قبیل جی پی مورگان را به پروژه تست خود افزود.
در ماه مارس سوئیفت اعلام کرد که پروژه تست بلاک‌چین خود را به اتمام رسانده است. با وجود اینکه پروژه تست با موفقیت پیش رفت اما شبکه بانکی تا حدی از فناوری بلاک‌چین تردید داشت.بر اساس گفته دامیان وانددروکن(Damien Vanderveken)، مدیر بخش تحقیق و توسعه فناوری سوئیفت، تعداد قابل‌توجهی از بانک‌ها می‌بایست سیستم خود را قبل از پیاده‌سازی بلاک‌چین برای پرداخت‌های برون‌مرزی مدرنیزه کنند.

طبق گزارشات، پروژه تست باعث ایجاد ۵۲۸ دفتر کل توزیع‌شده فرعی برای ۲۸ بانک شرکت‌کننده شد تا بتوانند اطلاعات محرمانه خود را از رقبا محفوظ بدارند. بنابراین وانددروکن عنوان کرد، هزاران بانک نیازمند ۱۰۰ هزار دفتر کل توزیع‌شده فرعی می‌باشند که انجام چنین فرآیندی از لحاظ حفظ و نگهداری بسیار سنگین و سخت خواهد بود. بااین‌وجود Vanderveken نگاه مثبتی نسبت به پیاده‌سازی این فناوری بر روی شبکه‌های بانکی دارد.

این متن در حال بروزرسانی است…

منبع: cointelegraph

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن