ارزهای دیجیتالهمه عناوین

تتر یا TUSD، کدام استیبل‌کوین بهتری است؟

محبوبیت استیبل کوین‌ها (Stablecoins) هر روزه در حال افزایش است. این ارزها ماهیت پایداری دارند و دلیل آن هم متکی بودن ارزش‌ها آن‌ها به دارایی‌هایی همچون دلار و طلا است. در این مطلب به مقایسه دو استیبل کوین تتر و TrueUSD می‌پردازیم.

 

محبوبیت:

تتر به دلیل اینکه زمان بیشتری در بازار وجود داشته است نسبت به TrueUSD از محبوبیت بیشتری برخوردار است. تتر در سال ۲۰۱۸ معرفی شد و از لحاظ ارزش در بین ۱۰ ارز برتر قرار دارد.

مباحثه:

ادعاهای فراوانی در خصوص تقلبی و یا جعلی بودن به ارز تتر نسبت داده شده است. بدون پشتوانه بودن تتر از دیگر مباحثی است که به تتر نسبت داده شده است. این حواشی باعث شده است شک و تردیدها در مورد ارز دیجیتال تتر افزایش پیدا کند.

همچنین اتهاماتی وجود دارد که توکن USDT و شرکت تتر را به صرافی بیتفینکس (Bitfinex) نسبت می‌دهند زیرا بیتفینکس نقش زیادی در دست‌کاری حجم بازار در سال ۲۰۱۷ داشت و این کار را با پامپ و دامپ بیت کوین از طریق صدور حجم زیادی از تتر انجام می‌داد.

استیبل کوین TUSD نیز پشتوانه دلار دارد و توسط یک شخص یا نهاد ثالث از روش شفاف‌سازی تأیید شده است. تتر نیز اخیراً سندی را منتشر کرده است که اثبات می‌کند، هر ارزی که تولید می‌شود دارای پشتوانه دلار می‌باشد.

ساختار:

TUSD توسط بلاک‌چین اتریوم عرضه شده است. این ارز از توکن های  ERC-20می‌باشد، این بدان معناست که این ارز دیجیتال با کیف پول و اپلیکیشن هایی که مبتنی بر پروتکل ERC-20 هستند سازگار است.

نکته قابل توجه این است که تتر بر اساس پروتکل Omni Layer شکل گرفته است. این لایه بر روی بلاک‌چین بیت‌کوین ایجاد شده است.

امنیت:

توکن TUSD سرمایه خود را در سیستم (Escrow) نگهداری می‌کند. این سیستم شخص ثالث را محدود می‌کند. حساب‌های سیستم اسکرو به طور مرتب حسابرسی و مورد تأیید قرار می‌گیرند که از بی طرف بودن آن‌ها اطمینان حاصل شود. تمامی توکن های TUSD از دلار پشتیانی می‌شوند و در یک حساب Escrow  و شرکت معتبر نگهداری می‌شوند.

تمام سرمایه‌گذارانی که قصد خرید TUSD را دارند باید قبل از آن مراحل احراز هویت  (KYC) و AML را پشت سر بگذارند. با این روش تمامی تراکنش‌ها شفاف می‌شوند.

منبع: coindoo

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن