آموزشیهمه عناوین

تفاوت بین «رمز‌ارز»، «ارز دیجیتال» و «ارز مجازی»

در این مطلب تفاوت بین رمز‌ارزها، ارزهای دیجیتال و ارزهای مجازی برای شناخت دقیق‌تر افراد ارائه‌شده است. این سه عنوان با توجه به اینکه در فضای فناوری و دنیای رمزارزها به صورت متداول مورداستفاده قرار می‌گیرند، اما از نظر زیرساخت و ماهیت تفاوت‌های بسیاری باهم دارند.

 

 ارزهای دیجیتال:

ارز دیجیتال اصطلاحی است که برای توصیف تمامی پول‌های الکترونیک مانند ارزهای مجازی و رمزارزها مورداستفاده قرار می‌گیرد. این ارزها می‌توانند قانون‌گذاری شده باشند و یا اینکه قانونی برای آن‌ها اعمال نشده باشد.

این ارزها تنها به صورت دیجیتالی و الکترونیکی یافت می‌شوند و برخلاف دلار یا سکه به صورت فیزیکی قابل لمس نیستند. ارزهای دیجیتال را تنها از طریق کیف‌پول الکترونیکی می‌توان ذخیره‌سازی و یا مصرف کرد. عدم وجود واسطه در ارزهای دیجیتال به این معناست که تراکنش‌ها و معاملات، لحظه‌ای هستند و بدون کارمزد و یا با کارمزد بسیار پایین انجام می‌شوند.

ارزهای مجازی:

ارزهای مجازی نوعی ارز دیجیتال است که توسط سازندگان آن تحت کنترل می‌باشد و توسط یک اعضای یک جامعه مجازی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این قسمت کمی گیج‌کننده است: ارزهای مجازی در حقیقت دیجیتال هستند ( تنها به صورت آنلاین وجود دارند)، اما تمام ارزهای دیجیتال مجازی نیستند، زیرا ممکن است خارج یک محیط خاص مجازی وجود داشته باشند.

اساساً، ارز مجازی نشان‌دهنده ارزش پولی هستند که توسط یک صادرکننده خصوصی ارائه،مدیریت و کنترل‌شده و برای انجام تراکنش‌های Peer To Peer مورداستفاده قرار می‌گیرند.

برخلاف ارز فیات، ارزهای مجازی توسط هیچ بانکی پشتیبانی نمی‌شوند. این عدم قانون‌گذاری به معنی وجود نوسانات و تغییرات قیمت در این ارزها می‌باشد. رمز ارزهایی همچون بیت‌کوین و یا اتریوم زیر مجموعه‌ی ارزهای مجازی نیز به شمار می‌آیند.

رمزارزها:

بیتکوین

کلمه «رمز» در واژه «رمزارز» به این اشاره دارد که برای برقراری امنیت و افزایش اطمینان از الگوریتم‌ها و تکنیک‌های رمزنگاری گوناگونی استفاده‌شده است.

اکثر رمزارزها به عنوان یک سیستم غیرمتمرکز مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین فعالیت می‌کنند که برای انجام تراکنش‌های خود نیازی به یک شخص ثالث مورد اعتماد(مانند بانک‌ها) ندارند. در این مورد، جابجایی نقطه به نقطه با استفاده از کلید‌های خصوصی و کلید‌های عمومی تسهیل می‌شود.

رمزارز بیت‌کوین(با نماد BTC) بدون شک شناخته‌ شده‌ترین و پذیرفته‌ شده‌ترین رمزارز مبتنی بر فناوری بلاک‌چین می‌باشد. همچنین این رمزارز در حال حاضر با داشتن قیمتی معادل ۳۸۲۰ دلار(در زمان نگارش این مقاله) به عنوان با ارزش‌ترین و گران‌ترین رمزارز سطح بازار نیز شناخته می‌شود.

با توجه به ماهیت مجازی رمزارزها، آن‌ها دارای یک صندوق ذخیره‌سازی مرکزی نیستند. این یعنی در صورتی که یک نسخه پشتیبان از دارایی‌های تحت کنترل کاربر وجود نداشته باشد و یا کاربر کلید خصوصی خود را گم کند ممکن است تمام دارایی‌های رمزارزی کاربر از بین برود.

منبع: thenextweb

نوشته های مشابه

آیا میدانستید ؟

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن