آموزشیهمه عناوین

تفاوت ADSL و VDSL چیست؟

چند روز پیش بود که دکتر آذری جهرمی وزیر ارتباطات توییتی مبنی بر گسترش بستر VDSL در کشور و امکان تبدیل خطوط اینترنت ADSL به VDSL را منتشر کرد که بازخوردهای زیادی در کشور داشت. عده‌ای از کاربران از نحوه قیمت‌گذاری VDSL سؤال می‌کردند، دسته‌ای درباره نحوه واگذاری سرویس VDSL و سؤالاتی ازاین‌دست که در فضای اجتماعی این روزها پیرامون این موضوع دست‌به‌دست می‌شود، با ما در تکنیلو همراه باشید تا به این سؤال که  VDSL چیست؟ و نحوه تبدیل ADSL به VDSL بپردازیم.

برای رسیدن به این سؤال که VDSL چیست ابتدا باید به ماهیت DSL بپردازیم:

دی‌اس‌ال (Digital Subscriber Line) که می‌توان آن را خط اشتراک دیجیتال نامید، روشی برای اتصال به اینترنت با سرعت‌بالا و هزینه کمتر است.  کابل‌های تلفن قادر به انتقال سیگنال‌هایی با ظرفیت چندین میلیون هرتز است. ولی در روش Dial-Up تنها می‌توان از چهارKHz پهنای باند استفاده کرد که با استفاده از پیشرفته‌ترین روش‌های فشرده‌سازی، می‌توان حداکثر ۵۶ کیلوبایت اطلاعات را در یک ثانیه منتقل کرد.

در حقیقت DSL روشی است که با استفاده از پهنای باند آزاد اطلاعات را منتقل می‌کند. در یک اتصال DSL هراندازه که به شرکت ارائه‌دهنده سرویس فوق نزدیک‌تر باشید،کیفیت خدمات بهتری را دریافت می‌کنید.

DSL انواع مختلفی اعم از ADSL، VDSL، HDSL، ISDL، MSDSL، RADSL و … که معروف‌ترین آن سرویس ADSL می‌باشد. سرویس ADSL که روش نامتقارن نامیده شده (Asymmetric DSL) و دلیل آن‌هم تفاوت سرعت دریافت و ارسال است. بیشتر مناسب خانه‌ها و ادارات کوچک است. و بیشتر مناسب افرادی که دانلود بیشتری دارند. شما می‌توانید تا ۶٫۱ مگابیت بر ثانیه دانلود و ۶۴۰ کیلوبیت بر ثانیه آپلود داشته باشید.

سرویس VDSL نیز با همان سازوکار ADSL و با سیم‌کشی تلفن‌های خانگی کار می‌کند اما سرعت دانلود و آپلود آن تا ۵ برابر بیشتر از ADSL است و در بعضی مواقع می‌توانید با ۶۰ مگابیت در ثانیه دانلود نمایید. در این سرویس با تغییر در تنظیمات مودم یا روتری که در اختیار دارید می‌توانید پهنای باند بیشتری را به ردوبدل شدن دیتا روی خط تلفن اختصاص دهید و درنتیجه سرعت اینترنت شما بالاتر می‌رود. در سرویس‌های VDSL به‌سادگی می‌توان پخش زنده یا لایو استریم دوربین‌های مداربسته را پشتیبانی کرد و این در حالی است که در ADSL این اتفاق با پرش تصویر انجام می‌شود.

تبدیل ADSL به VDSL

برای راه‌اندازی سرویس VDSL تجهیزات یا وسایل خاصی موردنیاز نیست و با تنظیمات مودم یا روتر می‌توانید مودم فعلی خود را به مودم VDSL مبدل کنید. اما اگر از مودم‌های قدیمی استفاده می‌کنید، نیاز به خرید مبدل VDSL دارید تا بتوانید از این سرویس استفاده نمایید. قرار است به‌زودی تمامی مشترکین ADSL مخابرات و دیگر شرکت‌های خصوصی در پنل های کاربری خود درخواست نامه تبدیل را دریافت کنند، لازم به ذکر است که این سرویس‌ها ابتدا به‌صورت آزمایشی قرار است عرضه شود و در صورت رضایتمندی مشتریان خطوط ADSL آن‌ها VDSL تغییر یابد.

درباره نحوه قیمت‌گذاری سرویس‌های VDSL وزیر این‌گونه توضیح داد:

تعرفه‌ی VDLS بر اساس مصوبه‌ی ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات برنامه‌ریزی می‌شود. قیمت سرویس‌ها در این مصوبه بر اساس سرعت‌ها تنظیم‌شده است. همان‌گونه که قیمت سرویس‌های خانگی امروز در دسترس کاربران قرار دارد، قیمت سرویس‌های سریع‌تر و حرفه‌ای‌تر هم طبق مصوبه‌ی مذکور قابل‌دسترس خواهد بود و تغییری نخواهد داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن