تکنیلوسلامت و طبیعتهمه عناوین

جنگل جیغ کجاست؟

شاید داستان‌هایی که درباره‌ی جنگل جیغ نشر شده است را شنیده باشید اما راز این جنگل اسرارآمیز در چیست؟ با ما در تکنیلو همراه باشید تا شما را با یکی از جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی آشنا کنیم.

شاید برای همه ما گذراندن زمانی در جنگل جز لذت‌بخش‌ترین لحظات عمر باشد اما چه می‌شود اگر این لحظات لذت‌بخش با چاشنی ترس همراه شود؟

داستان مبهم و پر از حاشیه این جنگل به‌عنوان یکی از ترسناک‌ترین جاهای دیدنی مشهد از سال ۱۳۹۰ و ازآنجا شروع شد که ساکنان روستای سر برج مشهد پس از غروب خورشید به این جنگل سر زدند و متوجه صداهای عجیب‌وغریب شدند. در ابتدا این سروصدا ازنظر مردم بومی روستا شبیه توهم و خیال بود اما همین‌که حواشی این جنگل برای مسافران و گردشگران هم باز شد، همگی متوجه این نکته شدند که صداهای عجیب این جنگل یک داستان معمولی ندارد.

جنگل جیغ

همچنین این جنگل در دره‌ی رودخانه‌ای که یکی از سرچشمه‌های سد طرق است قرار دارد که فصولی از سال خشک بود. اما از سالی که این صداها از جنگل شنیده می‌شود (۱۳۹۰)، آب رودخانه همچنان جاری و باقی است. همین امر باعث جلب‌توجه مردم و به‌تبع آن، ترس آن‌ها از این پدیده‌ شگفت‌انگیز شده است. وحشتی که می‌تواند گردشگران کنجکاو را به‌سوی خود جلب کند.

بیشتر مردم و مسافران کنجکاوی که به این جنگل پا می‌گذارند توقع دارند تا با یک جنگل خشکیده و پر از تارهای عنکبوت مواجه شوند اما جنگل جن برخلاف نامی که با آن به شهرت رسیده محیط سرسبز و جذابی دارد.

همین‌که رنگ آفتاب از رخ جنگل برداشته می‌شود ترس و وحشت سراسر وجود بازدیدکنندگان را فرامی‌گیرد. هرچقدر که به دل شب نزدیک‌تر شویم رنگ سیاهی و صداهای عجیبی که به گوش می‌رسد بیشتر می‌شود. در ابتدا همه فکر می‌کنند که شاید دچار توهم و یا خیال شده‌اند و سعی می‌کنند صداهایی که به گوش می‌رسد را فراموش کنند اما داستان پیچیده‌تر از این حرف‌هاست.

بسیاری بر این عقیده‌اند که صدایی شبیه به جیغ زنی که در حال سوختن در آتش است در این باغ به گوش می‌رسند. این صدای ممتد جیغ زدن، نفس هر بازدیدکننده را می‌گیرد چراکه همه شواهد بر وجود جن و ارواح در این جنگل صادق است.

راز این صداهای عجیب چیست؟

به‌منظور بازگشایی رمز و راز صداهای عجیب و غربی که در این جنگل با پدیدار شدن ماه به وجود می‌آمد اهالی روستای سر برج به همراه دهیار محل، ابراهیم عرب تصمیم گرفتند تا موضوع را با بخشدار منطقه در میان بگذارند. بخشدار هم با شنیدن موضوع عجیب این جنگل تعدادی از کارشناسان خود را به جنگل سر برج اعزام نمود. با توجه به تحقیقاتی کارشناسان بر روی صداهای موجود در این جنگل انجام دادند دریافتند که این جیغ‌های ممتد ناشی از صدای جیرجیرک‌هایی است که در زبان محلی به آن (کز) می‌گویند. درواقع این جیرجیرک‌ها سال‌هایی که بارش باران فراوان باشد و رودخانه سر برج پرآب و خروشان باشد، به روستا حمله می‌کنند و در لابه‌لای درختان و گیاهان پنهان می‌شوند. ممکن است بر روی هر درخت نزدیک ۳ هزار جیرجیرک بنشیند. تمام این جیرجیرک‌ها در حاشیه‌ی دو کیلومتری رودخانه هستند و تعداد زیاد آن‌ها باعث شده که آواز دسته‌جمعی‌شان مانند صدای جیغ و زوزه به نظر برسد. این جیرجیرک‌ها تا ۴۰ روز زنده هستند و بعد از بین می‌روند.

چگونه به جنگل جیغ سفر کنیم؟

برای سفر به این جاذبه گردشگری باید ابتدا به روستای سر برج که از توابع بخش طرقبه مشهد است سفر کنید، شما می‌توانید از دو راه خود را از مشهد به این روستا برسانید. یکی از راه‌های دسترسی از طرقبه و دیگری از مسیر کوه‌های خلج مشهد است، که افراد محلی مسیر کوه‌های خلج را به گردشگران توصیه می‌کنند.

سربرج

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن