تکنیلوسلامت و طبیعتهمه عناوین

در قرنطینه خانگی خوش بگذرانید، فضانوردان ایستگاه بین‌المللی فضایی از تجربیات خود می‌گویند

فضانوردان ناسا تمرینات روتین خود را در ایستگاه فضایی برای انگیزه دادن به مردمی که در قرنطینه به سر می‌برند، به اشتراک گذاشتند. این ویدئو درایستگاه بین المللی فضایی در فاصله ۲۵۰ مایلی (۴۰۰ کیلومتری) از زمین ظبط شده است.
میلیاردها نفر روی کره زمین به خاطر ویروس همه‌گیر کرونا در خانه‌های خود گرفتارشده‌اند و خودشان را قرنطینه کرده‌اند. فضانوردان ناسا در ایستگاه بین‌المللی فضایی تمرینات خود را در شرایط ایزوله فضایی به اشتراک گذاشتند، تا کمکی باشد برای تمام مردمی که بر روی زمین خود را قرنطینه کرده‌اند. آن‌ها برای انجام تمرینات ورزشی خود از یک سیستم وکیوم (خلا ساز) استفاده می‌کنند که حسی شبیه وزنه‌برداری به فضانوردان می‌دهد.

تعداد بسیار زیادی از مردم روابط و رفت‌وآمد‌های خود را محدود کرده‌اند تا بتوانند جلوی پخش و گسترش هرچه بیشتر ویروس کرونا را بگیرند. حالا با وجود این شرایط همه به فعالیت و خلاقیت برآمدند تا به کمک مردم آمده و آن‌ها را سرحال نگه‌دارند . اما شاید بهترین این کمکی باشد از سمت گروهی که ماه‌های زیادی را در ایزوله به سر برده‌اند.

جسیکا میر (Jessica Meir)  فضانورد ناسا در این ویدئو توری برگزار کرده و تجهیزات ورزشی ایستگاه فضایی بین‌المللی را نشان می‌دهد، این دستگاه‌ها شامل: وکیوم سیستم (سیستم خلاساز) که شبیه وزنه آزاد است، یک تردمیل با وزنه‌های آویزان شونده و یک دوچرخه بدون صندلی و دسته.
میر در ویدئو می‌گوید
“مطالعات نشان داده است که ورزش و تحرک نه‌تنها در سلامت فیزیکی و جسمی شما تأثیر دارد بلکه تأثیر بسزایی بر روی فعالیت مغزی شما دارد. البته که برای بالا بردن ضربان قلب در خانه نیاز و به‌دور از باشگاه باید خلاقیت بیشتری به خرج دهید اما ما این دلگرمی را به شما می‌دهیم که این کار شدنی است.”
ویروس کرونا که از دسامبر ۲۰۱۹ در چین آغاز شد و ۲۰ درصد از جمعیت جهان را مجبور به خانه‌نشینی و یا حتی قرنطینه خانگی کرده است، تا به امروز جان حدود ۵۶ هزار نفر را در سراسر جهان گرفته است و بیش از یک‌میلیون نفر را به خود مبتلا کرده است.
در جریان این زمان‌های پراضطراب، خیلی‌ها دنبال راه‌هایی برای تسکین استرس خود و برگشتن به زندگی عادی هستند. اگرچه ماندن در خانه انجام تمرینات ورزشی روزانه را تا حد زیادی دشوار می‌کند اما میر و هم‌گروهیانش با اشتراک‌گذاری این ویدئو از زندگی روتینشان همان شرایط سخت قرنطینه را برای ما یادآوری می‌کنند.
انجام تمرینات پیوسته  برای فضانوردان از واجبات است چراکه در غیر این صورت و به خاطر عدم جاذبه و تحرک کافی آن‌ها تا ۱۵ درصد از عضلاتشان را از دست می‌دهند. در بعضی مواقع این عضلات برای همیشه از بین می‌روند.
در ایستگاه بین‌المللی فضایی دستگاه‌های پیشرفته مقاومتی (aRED) وجود دارد که معمولاً از دو لوله بزرگ وکیوم (خلأ شده) برای تولید مقاومت استفاده می‌کنند.

سیستم از پیستون و چرخ طیار برای شبیه‌سازی تمرین‌های وزن آزاد در شرایط نرمال جاذبه‌ای، استفاده می‌کند تا عضلات اصلی بدن را با اسکات، دد لیفت و ساق پا تمرین دهند.
ناسا در ادامه توضیح می‌دهد که اگرچه هدف اصلی aRED حفظ مقاومت و حجم عضلانی فضانوردان است اما این تمرینات فیزیکی به آن‌ها در انجام وظایفی جون پیاده‌روی فضایی کمک‌های زیادی خواهد کرد و بازده عملکردی آن‌ها را افزایش خواهد داد.
فضانوردان همچنین به تمرینات هوازی نیاز دارند که از طریق تردمیل کوچک و دوچرخه ثابتی که وجود دارد به ای خواسته می‌رسند اما این دو وسیله اصلاً شباهتی به آنچه در باشگاه دیدید ندارند.
تردمیل به‌گونه‌ای طراحی‌شده که به فضانوردان اجازه می‌دهد بدون ایجاد کوچک‌ترین لرزشی در کابین و تجهیزات از آن استفاده کنند این تردمیل همچنین به تسمه‌های برای مهار دونده مجهز است که به ثابت نگه‌داشتن آن کمک می‌کند.
میر در ادامه می‌گوید که یکی از جالب‌ترین چیزهایی که می‌خواهیم به مردم روی زمین نشان دهیم دوچرخه است اما بدون صندلی و دسته فرمون.

اسکات کیلی (Scott Kelly) که تقریباً یک سال را در ایستگاه فضایی سپری کرده بود نیز توصیه‌های خود را برای مردم منتشر کرده است او که یک فضانورد بازنشسته است ۵۲۰ روز را در فضا گذرانده است و از این حیث رکورددار است.
کیلی می‌گوید که ” بیشترین چیزی که در این یکسال در ایستگاه فضایی او را بیش از هر چیز دیگری دل‌تنگ کرده بود، بیرون رفتن و بو و صدا و دیدن مناظر طبیعی بوده است.”
او می‌گوید که مردم در این زمان که مجبور به خانه‌نشینی هستند باید یک برنامه منظم را دنبال کنند و تفریحات خود را داشته باشند، سریال‌های تلویزیونی را فراموش نکنید و همین‌طور خواب منظم را داشته باشند.
او می‌گوید که بعضی از فضانوردان در ایستگاه فضایی برای تصور بودن در زمین گاهی اوقات برای خود صداهای پرندگان، رودخانه و دیگر صداهای طبیعی را پخش می‌کردند.
او به نیویورک‌تایمز گفته که من در آن روزها آرزوی طبیعت، رنگ سبز، بوی خاک تازه، احساس گرمی نور خورشید روی صورتم را می‌کردم
او همچنین اضافه می‌کند که شما نیازی به انجام دو ساعت و نیم ورزش روزانه مثل فضانوردان را ندارید فقط کافی است یک‌بار ورزش و تحرک در روز را در برنامه قرنطینه خود قرار دهید. (فراموش نکنید که حداقل ۶ فوت از دیگران فاصله داشته باشد)
منبع : dailymail
برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن