گجت های هوشمندهمه عناوین

دو روز پس از زلزله پرو بالن های آلفابت پوشش اینترنت LTE را ایجاد کردند

یکشنبه گذشته که زلزله ای به قدرت ۸ ریشتر کشور پرو را درنوردید، پروژه Loon (اینترنت بالنی) کار ساز واقع شد و با ۴۸ ساعت تاخیر خود را به محل رساند و پوشش اینترنت LTE را برای کاربران ایجاد کرد.
پروژه لون یک پروژه تحقیق و توسعه تحت گسترش بدست گوگل است که هدف از آن فراهم آوردن دسترسی به اینترنت در محدوده‌های روستایی و دوردست بوسیله بالون‌هایی بی‌سرنشین است.
بالون‌های این پروژه یک محفظه‌ی مقاوم در برابر فشار هستند، به این معنی که در دماهای مختلف فشار ثابتی را خواهد داشت. این بالون‌ها از ورق‌های سه میلی متری پلی اتیلین ساخته شده‌اند. برای راه اندازی اولیه، بالون‌ها از گاز هلیوم پر شده و تا زمان رسیدن به لایه‌ی استراتوسفر، به اندازه‌ی طبیعی خود دست خواهد یافت. بالون‌ها ۱۲ متر ارتفاع، ۱۵ متر قطر داشته و تا ۴۷.۲۲ درجه‌ی سانتی گراد مقاومت دارند و تا ۱۰۰ روز یا بیشتر می‌توانند در استراتوسفر شناور بمانند؛ پس از آن مهندسان این پروژه قادر هستند تا آن را برای تعمیر و نگه‌داری به زمین فرود آورند. پانل‌های خورشیدی برق این بالون‌ها را تامین کرده و باتری آن را برای استفاده در شب شارژ می‌کنند. جعبه‌هایی، کامپیوترهای بالون‌ها را توسط الگوریتم‌های ناوبری نگه داشته و همچنین سیستم کنترل ارتفاع، یک باتری و تعدادی آنتن برای گسترش سیگنال‌های ۴G LTE نیز در این جعبه‌ قرار دارد. به گفته رئیس پروژه سرعت رسیدن بالن ها درحال تست و آزمایش است.


این اولین بار نیست که پروژه Loon به کمک مردم رسیده است، پس از طوفان ماریا (۲۰۱۷) در پرتوریکو که ۹۰ درصد مردم حتی برق هم نداشتند Loon توانست بیش از ۱۰۰ هزار نفر را به اینترنت متصل نگه دارد.

اما در این مورد به نظر می‌رسد که برای پوشش سراسری مناطق زلزله زده باید ۴ هفته زمان سپری شود تا بالن ها در مکان های خود مستقر شوند که نسبت به پرتوریکو بسیار زمان کوتاه تری است چرا که مسئولین پروژه پیش از زلزله با مسئولان پرویی برای انجام تست هایی مذاکره و برخی از تجهیزات خودشان را در این کشور مستقر کرده بودند.
به گفته مسئولین پروژه Loon برای آمادگی بیشتر در مواقع اضطرار کشور ها باید قبل از رخ دادن یک فاجعه طبیعی با ما همکاری کنند تا از پشتیبانی سریع تری در مواقع اضطرار برخوردار شوند.
منبع: engadget

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن