ارزهای دیجیتالهمه عناوین

راه اندازی فناوری بلاک چین (blockchain) در دستگاه قضایی ایران از سال آینده

به منظور کاهش مراجعات مردم به دستگاه قضایی، فناوری بلاک چین (block chain ) از سال آینده در دستگاه قضایی به کار گرفته می شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، بلاک چین نوعی سیستم ثبت اطلاعات است که بین همه اعضای شبکه متصل به آن به اشتراک گذاشته می شود و انتقال اطلاعات از یک بلوک (زنجیره) به بلوک دیگر تنها به صورت رمزنگار قابل انتقال است.معاون فناوری اطلاعات قوه قضائیه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در قم با اشاره به اینکه در ۱۰ سال گذشته ۵۰ پروژه در زمینه فناوری اطلاعات در قوه قضائیه راه اندازی شده است گفت: آخرین موارد آن ابلاغ الکترونیکی و سجل کیفری الکترونیکی بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری با اشاره به اجرای فاز اول طرح ثنا (ثبت نام الکترونیک) در قوه قضائیه از طراحی فاز دوم این طرح بر بستر بلاک چین خبر داد و گفت: با راه اندازی این سیستم، احراز هویت افراد بر بستر زنجیره همتایان (بلاک چین) انجام می شود تا مردم، خدمت مورد نیاز خود در هر منطقه ای که هستند را دریافت کنند.

وی مزیت اجرای این طرح را مورد توجه قرار داد و گفت: در این صورت مردم نیازی به مراجعه به دادگستری ها ندارند و در منزل یا محل کار خدماتی را که قانون مجاز دانسته می توانند دریافت کنند.حجت الاسلام و المسلمین شهریاری تاکید کرد: این خدمت جدید در سال آینده برای مردم راه اندازی می شود.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن