تکنیلوسلامت و طبیعتهمه عناوین

یک گام دیگر برای ساخت ربات های انسان نما برداشته شد

همه ما فیلم های علمی تخیلی زیادی را دیدیم که تشخیص انسان ها از ربات ها بسیار کار دشواری است. پژوهشگران استرالیایی با ساخت نوعی پوست مصنوعی که قابلیت خود ترمیمی دارد بشر را یک گام دیگر به تحقق این فیلم های تخیلی نزدیک تر کردند.

این ماده هیدروژلی می تواند نقش پوست حقیقی، رباط ها و یا حتی استخوان ها را در بدن بازی کنند. لوک کونال (Luke Connal) یکی از اعضای این تیم در دانشگاه ملی استرالیا می‌گوید:

ما به کمک شیمی خاصی این هیدروژل را مهندسی کردیم که قابلیت خود ترمیمی دارد درست مثل پوست انسان که بعد پاره شدن می‌تواند خودش را ترمیم کند.

او همچنین گفت که اغلب هیدروژل ها بسیار مقاومت کمی دارند اما این ماده می‌تواند درست مثل عضلات انسان حالت بگیرند و اجسام خیلی سنگین را بلند کنند. ماده‌ی انعطاف‌پذیری با این مشخصات، می‌تواند برای توسعه‌ی رباتیک نرم و دستگاه‌های پزشکی آینده بسیارکاربردی باشد. ساخت هیدروژلی که قابلیت تغییر شکل داشته باشد و نیز دارای عملکردهای مختلفی باشد، حتی با الهام از موجودات طبیعی مانند عروس دریایی، خیار دریایی و ونوس مگس‌خوار چالشی همیشگی برای دانشمندان بوده است.

در حالی‌که برخی هیدروژل‌ها می‌توانند دربرابر فشارهای مکانیکی (mechanical stress) مقاومت کنند، برخی دیگر دارای ویژگی‌های خودترمیمی هستند و تعداد معدودی نیز دارای توانایی به خاطر سپردن اشکال یا تغییرات رنگ هستند. به‌گفته‌ی پژوهشگران ANU، تاکنون کسی نتوانسته است که تمام این کارکردها را در یک ژل همه‌کاره بگنجاند؛ حداقل در سرعت و کارایی که آن‌ها به دست آورده‌اند.

پژوهشگران استرالیایی که مواد خود را تحت آزمایش‌های مختلفی قرار داده‌اند، ادعا می‌کنند که نخستین هیدروژل پویا (dynamic hydrogel) را ایجاد کرده‌اند که دارای خصوصیات مقاومت، استحکام، قدرت و خودترمیمی است و نیز می‌تواند تغییر شکل پیدا کند و این تغییرات را به‌خاطر بسپارد. پژوهشگران در مقاله‌ی خود که در سایت معتبر Advanced Materials منتشر شده است، می‌نویسند :

مزیت‌های استفاده از چنین هیدروژل چندکاره‌ای به نازکی نوار های فیلم که توانایی آن در بلند کردن اجسام سنگین به روش برگشت‌پذیر و قابل تکرار دربرابر محرک گرمایی، نشان داده شده، بسیار زیاد است. برخلاف بسیاری از هیدروژل‌های دیگر که گاهی ده دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد تا تغییر شکل پیدا کنند، این هیدروژل طی ده ثانیه تغییر شکل پیدا کرده و خم می‌شود.

نویسندگان تصور می‌کنند که اگر از دما به‌عنوان نوعی کنترل استفاده شود، شاید این ژل روزی بتواند مانند یک ماهیچه‌ی مصنوعی حرکت داده شود. ژن جیانگ، مهندس مواد، می‌گوید:

در بسیاری از فیلم‌های علمی‌تخیلی می‌بینیم که چالش‌برانگیزترین کارها به‌وسیله‌ی ربات‌های انسان‌نما انجام می‌شود. پژوهش ما گامی مهم به‌سوی امکان‌پذیر کردن این امر است. ما پیش‌بینی می‌کنیم که پژوهشگرانی که روی نسل بعدی ربات‌های نرم کار می‌کنند، به روش جدید ما برای ساخت هیدروژل‌ها علاقمند شوند.

در همین حین، این گروه پژوهشی امیدوار است که هیدروژل خود را به جوهری با قابلیت چاپ سه‌بعدی تبدیل کند.

منبع: sciencealert

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن