آموزشیارزهای دیجیتالتکنیلوهمه عناوین

نگاهی به رمزارز ریپل XRP

ریپل (Ripple) کلمه‌ای است انگلیسی به معنای موج‌های ریز که این روزها آن را به دلیل نام‌گذاری‌اش روی رمزارز XRP می‌شناسند. ریپل توکنی هست که توانست از ماه ژانویه ۲۰۱۸ یا ابتدای تابستان ۱۳۹۷ جذب سرمایه عمده‌ای انجام داده و خود را طبق سایت معتبر coinmarketcap به‌عنوان یکی از ۳ رمزارز برتر جهان اعلام کند. این روزها XRP با داشتن حجم بازار سرمایه‌ای نزدیک به ۱۹ میلیارد دلار بعد از رمزارزهای بیت کوین و اتریوم رتبه سوم ارزهای رمزپایه را از آن خود کرده است.

وایت پیپر

معرفی

ریپل در سال ۲۰۱۲ با هدف از بین بردن پرداخت‌های بی‌مورد بانکی (هزینه بازپرداخت‌ها) و انجام پرداخت‌های بین‌المللی در هر حجم پولی (ایجاد فضای مالی بدون مرز) ارائه شد و همواره شعار خود را “سریع، مقیاس‌پذیر و پایدار” اعلام کرد.
ریپل اساساً با بیت کوین متفاوت است. بیت کوین بر شبکه‌ای از ماینرها تکیه دارد که کدها را فعال، به معاملات اعتبار داده و شبکه را امن و در مقابل بیت کوین دریافت می‌کنند. اما در ریپل، ماینینگ منجر به تولید رمزارز نمی‌شود. تمام ۱۰۰ میلیارد کوین XRP در سال ۲۰۱۲ ارائه شد. ۲۰ میلیارد رمزارز توسط ایجادکنندگان کوین‌های XRP نگه‌داشته و مابقی کوین‌ها به شرکت تحویل داده شد. ازآن‌ پس ریپل شیوه کار خود را توزیع توکن به مشتریان قرار داد.

ریپل و بیت کوین

مشتریان

به‌طور خاص، بانک‌ها و مؤسسات مالی مشتریان ریپل هستند. “دفترکل پروتکل‌های اینترنتی متن‌باز” متعلق به ریپل به مشتریان خود اجازه می‌دهد تا ریپل را با سیستم‌های خود یکسان‌سازی کنند.

چگونگی فعالیت ریپل؟

در وضع موجود اگر بخواهید پولی را با ارزی مشخص مثلاً دلار به ارزی دیگر مثلاً روپیه هند از طریق بانک‌ها تبدیل و انتقال دهید باید چند روز کاری وقت گذاشته و همچنین هزینه‌هایی را به‌واسطه گران پرداخت کنید اما ریپل این پروسه تبدیل و تغییر ارز را از طریق یک ارز مرکزی به نام XRP انجام می‌دهد. با این تفاسیر اگر بخواهید مبلغی دلار به دوستی در هند ارسال کنید، سیستم بانکی امریکا آن پول را به XRP و سپس به روپیه تبدیل می‌کند. عکس این پروسه نیز امکان‌پذیر است.

چگونگی فعالیت ریپل

وجوه تمایز ریپل با بیت کوین و اتریوم

الگوریتم‌های پروتکل ریپل با تمام گره‌های  بیت کوین و قراردادهای هوشمند اتریوم متفاوت است.
ریپل به معاملات مشتریان اعتبار می‌بخشد چون شرکت‌کنندگان دارای هویت بوده و قابل‌اعتمادند.
نقطه قوت ریپل این است که XRP نوعی “ارز پل” است که مؤسسات مالی از آن برای پرداخت‌های برون‌مرزی سریع و ارزان‌تر در مقایسه با شبکه‌های پرداختی فعلی استفاده می‌کنند.
بیت کوین در ثانیه می‌تواند ۷ معامله انجام دهد؛ اتریوم می‌تواند حدود ۱۵۰ قرارداد هوشمند داشته باشد درحالی‌که ریپل ادعا می‌کند که می‌تواند ۱۵۰۰ معامله در ثانیه انجام دهد.
ریپل برخلاف بیت کوین، اتریوم و دَش توسط دولت‌های مختلف به‌عنوان یک مناقصه قانونی شناخته می‌شود.

بیت کوین، اتریوم، ریپل

افزایشِ به‌یک‌باره ارزش

با نگاهی به وب‌سایت معتبر coinmarketcap متوجه می‌شویم که ارزش XRP به‌یک‌باره در ماه ژانویه سال جاری یا تیرماه ۱۳۹۷ جهش پیداکرده است. متخصصین این عرصه در وب‌سایت‌های مختلف تحلیلی-خبری دلایل مختلفی را برای این اتفاق مطرح کرده‌اند. در ادامه تعدادی از آن‌ها را می‌خوانیم:

تمرکز بیشتر در شبکه‌های اجتماعی و بیشتر شناخته شدن این کوین و سازوکار ICO ها.
ارزان بودن کوین‌های XRP و رغبت بیشتر مردم برای خرید و سرمایه‌گذاری در آن‌ها
ارائه حجم بالایی از توکن های ریپل موجب ارزان شدن آن‌ها شده است.
اضافه کردن شرکای جدید بانکی (بانک‌های مطرح) و درنتیجه آن جذب بیشتر مردم
راه‌اندازی xRapid که نوعی سیستم معاملات مالی می‌باشد که از توکن های XRP استفاده کرده تا نوعی نقدینگی پولی ایجاد شود که از طریق آن‌ها پرداخت‌های برون‌مرزی ارزان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود. این موجب ایجاد حس ترس از دست دادن (FOMO: Fear Of Missing out) بین سرمایه‌داران و درنتیجه هجوم آن‌ها برای خرید XRP می‌شود.

جدول ارزش ریپل

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن