آموزشیتکنیلوهمه عناوین

روز جهانی عدد پی مبارک

امروز مصادف است با ۳ مارچ (۲۴ اسفند) که اگر آن را به صورت عددی بویسیم معادل ۱۴/۳ یعنی عدد پی است. با ما در تکنیلو همراه باشید تا نگاهی به ماهیت این عدد پرکاربد ریاضی داشته باشیم

عدد پی چیست؟

عدد پی (π) عدد رمزآمیزی است. مطمئناً می‌دانید که مقدار آن برابر با ۳٫۱۴۱۵۹ است، چون احتمالاً در یک کتاب چنین خوانده‌اید. اما اگر به چنین کتابی دسترسی نداشتید، و هیچ رایانه یا فرمول‌های حسابان وجود نداشت چطور؟ تصور کنید تنها به کمک ذهن خود و یک تکه کاغذ می‌خواهید عدد پی را محاسبه کنید. ارشمیدس ۲۰۰۰ سال پیش عدد پی را بدون وجود ارقام اعشاری و یا حتی عدد صفر با دقت ۹۹٫۹% محاسبه کرد. از این بالاتر او تکنیکی ابداع کرد که بنیاد حسابان را تشکیل می‌دهد.

چرا روز پی؟

روز پی برابر است با ۱۴ مارس زیرا این تاریخ در ایالات متحده آمریکا به این ترتیب نوشته می شود: ۳/۱۴٫ اما اگر از عاشقان سینه چاک ریاضیات هستید باید این روز را در ساعت ۱:۵۹ صبح یا ظهر جشن بگیرید تا شش رقم اول اعشار عدد پی کامل شود: ۳٫۱۴۱۵۹
چهاردهم مارس همچنین مصادف است با روز تولد آلبرت اینشتین، نابغه ای که در کودکی کند ذهن لقب گرفته بود.
لری شاو فیزیکدان در سال ۱۹۸۸ میلادی برای نخستین بار روز پی را برای تجلیل از این عدد و ریاضیات در موزه اکتشافات سانفرانسیسکو جشن گرفت. در سال ۲۰۰۹ میلادی نیز مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه ای این روز را به رسمیت شناخت.

چرا پی اهمیت دارد؟

اگر ریاضیدان یا دانشمند نباشید احتمالش خیلی کم است که با این عدد روبرو شوید. اما پی در محاسبات ریاضیات، مهندسی، ساخت و ساز، فیزیک و اکتشافات فضایی اهمیت بالایی دارد. تا به حال برای این عدد ۲۲ تریلیون رقم محاسبه شده است البته این محاسبه را کامپیوتر انجام داده آن هم نه یک کامپیوتر معمولی بلکه کامپیوتری با ۲۴ درایو که ۱۰۵ روز متوالی برای رسیدن به این عدد کار کرده است. شاید اگر عدد پی نبود اکتشاف های فضایی غیر ممکن می شد چون با کمک عدد پی است که می توان سایز محفظه ای که برای وارد شدن به اتمسفر زهره هست را محاسبه کرد. حتی اندازه چتر نجاتی که برای فرود امن روی سطح مریخ نیاز هست هم به کمک عدد پی محاسبه می شود. تا به حال فکر کرده اید که سیستم GPS ی که در گوشی همراه شماست چجوری لوکیشن دقیق را محاسبه می کند؟ به کمک عدد پی!

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن