تکنیلوسلامت و طبیعتهمه عناوین

ریه های زمین درحال نابودی

بخش عمده ای از جنگل های آمازون که در کشور برزیل قراردارند و به ریه های زمین معروف هستند ۲۰ روز است که در آتش می‌سوزند. دیروز اخبار جدید منتشر شد که نشان می دهد دود ناشی از این آتش سوزی ها به سائو پائولو برزیل که ۲۷۰۰ کیلومتر با حوضه آتش سوزی فاصله دارد رسیده است.

موسسه ملی تحقیقات فضایی برزیل، اینپه، در آخرین گزارش خود آتش سوزی های گسترده جنگل های آمازون را نتیجه خشکسالی و قطع بی رویه درختان عنوان کرده است. این موسسه می گوید آتش سوزی جنگل های آمازون نسبت به سال گذشته میلادی با افزایش ۸۳ درصدی مواجه بوده است. جنگل های آمازون یکی از آخرین امیدهای بشر در راه مبارزه با گرم شدن زمین هستند.

جنگل های آمازون

آمازون میزبان سه میلیون گونه مختلف گیاهی و جانوری است و تنها منطقه در کره خاکی است که تعداد بومی های آن، با وجود کشتارهای تاریخی، از یک میلیون نفر تجاوز می کند.

آتش سوزی همواره بخشی از سوانح طبیعی است که همه ساله گریبان جنگل های آمازون را در فصل خشک و بی باران می گیرد. اما محققان سازمان ناسا و دانشگاه سائوپائولو می گویند حفاری های نفتی و برداشت منابع آمازون همزمان با قطع بی رویه درختان باعث شده است تا امسال شاهد بیشترین آتش سوزی ها از سال ۲۰۱۳ به این طرف باشیم.

از ماه ژانویه تا ماه اوت ۷۴ هزار مورد آتش سوزی در جنگل های آمازون گزارش شده است و تنها در یک هفته گذشته ۹۵۰۰ آتش سوزی در جای جای این جنگل ها در برزیل گزارش شده است.

تصاویر ماهواره ای نشان می دهند که ایالت رورایما، در شمال برزیل، از دود پوشیده شده است. با این حال ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری راست گرای برزیل، در چندین واکنش در روزهای گذشته تاکیدکرده است که جای نگرانی نیست و میزان آتش سوزی ها به نسبت فصل بی باران و خشک آمازون کاملا طبیعی است

حوضه آتش سوزی آمازون

وی هم چنین برخی از نهادهای غیردولتی فعال در منطقه آمازون را مسئول آتش سوزی های اخیر دانست. او می گوید این سازمان های مردم نهاد برای انتقام گرفتن از پروژه های کابینه او در جنگل ها آتش برپاکرده اند. البته او بطور مشخص نامی از این سازمان ها نبرد.

ماه گذشته رئیس جمهوری برزیل با انتقاد از رییس موسسه ملی تحقیقات فضایی برزیل اعداد این سازمان را غیرواقعی خواند و نهایتا دستور به عزل وی داد. این موسسه پیش تر اعلام کرده بود در ماه های اخیر روند نابودی جنگل های آمازون به ۹۵ درصد رسیده است. عددی که بسیاری محققان بین المللی نیز آن را تایید کرده اند.

منبع: nationalpost

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن