گجت های هوشمندهمه عناوین

زاکربرک دستگاهی برای خواندن ذهن انسان خواهد ساخت

مارک زاکربرگ، مؤسس شبکه اجتماعی فیسبوک به دنبال ساخت دستگاهی است تا به اتصال آن به مغز انسان بتواند ذهن افراد را بخواند.

زاکربرگ در گفتگو با جاناتان زیترین استاد دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد عنوان کرد که در آینده‌ای نزدیک سیستم موردنظر به کاربران امکان می‌دهد تا تنها با استفاده از مغز و بدون نیاز به هیچ دستگاه و ابزار دیگری با محیط‌های واقعیت افزوده تعامل داشته باشند.

به بیان دیگر، همه گیر شدن این فناوری باعث حذف صفحه‌کلید، موشواره، نمایشگرهای لمسی، سیستم‌های دریافت فرمان با حرکات بدن و غیره می‌شود.

بنابراین مغز انسان می‌تواند به طور مستقیم به منوهای ناوبری دسترسی داشته باشد، اشیای موجود در یک اتاق واقعیت مجازی را جابجا کند یا کلمات را تایپ کند.

افراد برای این کار تنها باید سرپوش‌هایی مشابه با سرپوش‌های مورداستفاده در زمان استحمام را بر روی سر خود بگذارند تا از این طریق جریان خون، فعالیت مغز و تفکراتشان قابل درک برای ماشین‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای باشد.

طبق گفته‌های زاکربرگ درباره این فناوری، به نظر می‌رسد این دستگاه مغز را احاطه کرده و ارتباط بین افکار و جریان خون را برقرار خواهد کرد. همچنین به احتمال زیاد در این فناوری از هوش مصنوعی ( VR) استفاده خواهد شد.

زاکربرگ در این مصاحبه برخی دیدگاه‌های بدبینانه در مورد امکان سواستفاده از هوش مصنوعی را رد کرد و گفت این فناوری به مردم آسیب نخواهد زد و من فکر می‌کنم از آن به شیوه‌ای درست برای تسهیل درمان بیماری‌ها، افزایش امنیت افراد و بهبود کیفیت زندگی استفاده خواهد شد.

منبع: wired

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن