علمیهمه عناوین

زمانی برای دیدن فرای یک ستاره

ناسا به مناسبت تولد ۲۹ سالگی هابل تعدادی از خاطره انگیز ترین عکس های گرفته شده با این تلسکوپ را منتشر کرده است. ما نیز در تکنیلو به واسطه این اتفاق مروری بر شکل گیری تلسکوپ هابل در طول این ۲۹ سال داریم.

تلسکوپ فضایی هابل

تلسکوپ فضایی هابل (Hubble Space Telescope) به اختصار HST تلسکوپی است که در سال ۱۹۹۰ توسط شاتل دیسکاوری در مدار گردش قرار گرفت. نام این تلسکوپ به پاس خدمات ارزنده دانشمند و کیهانشناس آمریکایی ادوین هابل (از بزرگترین دستاورد های او می‌توان به اثبات اینکه برخی از سحابی‌های بیضی شکلی که در آسمان دیده می‌شوند، کهکشانهایی هستند که در فاصله‌ای بسیار دور از کهکشان ما قرار دارند، اشاره کرد) قرار گرفت، اگر چه هابل اولین تلسکوپ فضایی نبود ولی یکی از بزرگترین و پرکاربرد ترین‌ها به‌شمار می‌آید. HST یک برنامه مشترک بین ناسا و سازمان فضایی اروپا می‌باشد.

کیفیت تصاویر هابل

گرفتن عکس‌های رنگی با تلسکوپ فضایی هابل بسیار پیچیده‌تر از گرفتن این عکس‌ها با دوربین معمولی است. در اولین تفاوت آن است که هابل هرگز از فیلم رنگی استفاده نمی‌کند بلکه با استفاده از آشکارسازهای الکترونیکی خود نور را از فضا جمع‌آوری و ثبت می‌کند. این آشکارسازها عکس‌های کیهانی را به صورت رنگی تولید نمی‌کنند و عکس‌ها در مرحله اول سیاه و سفیداند. عکس‌های نهایی از ترکیب چند عکس سیاه و سفید که رنگ آن‌ها در زمان پردازش به آن‌ها اضافه شده‌است، به وجود می‌آیند. رنگها در عکس‌های هابل، که به دلایل مختلف به وجود می‌آیند، همواره همان چیزی نیستند که ما از نزدیک می‌دیدیم. پنج ابزار دقیق تلسکوپ هابل – دوربین‌ها، طیف نگارها و حسگرهای رهنمایی بسیار دقیق – به‌طور هماهنگ یا مجزا از هم کار می‌کنند تا عکس‌های عالی را از دورترین نقاط هستی به ما برسانند. هر کدام از ابزارها برای مشاهده جهان از راهی منحصربه‌فرد در نظر گرفته شده‌اند.

کنترل زمینی هابل

تمام فعالیت‌های تلسکوپ فضایی هابل توسط پایگاه‌های زمینی کنترل می‌شوند. نقطه مرکزی تمام عملیات‌ها تیم عملیات پرواز است که در مرکز پرواز فضایی گودارد (Goddard Space Flight Center: این مرکز در تاریخ ۱ مارس ۱۹۵۹ به‌منظور پیشگام‌شدن در نیروی پیشران موشک‌های نوین ایجاد شد) واقع در مریلند، قرار دارد.

جانشین هابل

پروژه تلسکوپ فضایی بعدی به نام تلسکوپ فضایی جیمز وب به اختصار JWST با اندازه‌ای بزرگ‌تر و قدرتی بالاتر و البته هدفهایی متفاوت در دست طراحی است. بودجه ۸٫۸ میلیارد دلاری تلسکوپ JWST آن را به یکی از بزرگترین و پر هزینه‌ترین پروژه‌های تاریخ ناسا مبدل ساخته‌است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب

متن ناسا برای این انتشار بهترین عکس های هابل در این ۲۹ سال 

زمانی که شما فرا یک ستاره را می خواهی هابل آن را از دورترین جاها می‎آورد، این هفته تلسکوپ فضایی هابل، ۲۹ سال از اکتشافات خیره کننده را جشن گرفت و به عنوان یک پنجره به شگفتی های دوران نوری جهان تبدیل شد. هابل به رصد نور نزدیک به ماوراء بنفش و مادون قرمز ادامه می دهد.
در طول ۲۹ سال گذشته، دورترین دیدگاه هایی که تاکنون از جهان موجود است به وسیله هابل گرفته شده است، هابل وجود دیسک های تشکیل دهنده سیاره در نزدیکی ستاره ها را پیدا کرد، همینطور اولین سیاهچاله فوق العاده عظیم را در قلب یک کهکشان همسایه تشخیص داد.

از برخی از برجسته ترین عکس های هابل در طول این سال ها لذت ببرید.

ستون‌های آفرینش

Eagle Nebula’s Pillars of Creation : (ستون‌های آفرینش) این خرطوم فیل‌ها از گازهای میان اختری و ذرات کیهانی تشکیل شده‌اند و در فاصله ۷۰۰۰ سال نوری از زمین قرار دارند

LL Orionis, interacting with the Orion Nebula flow

LL Orionis, interacting with the Orion Nebula flow

Lagoon Nebula

Lagoon Nebula: سحابی مرداب، یک ابر میان‌ستاره‌ای غول‌آساست که در صورت فلکی کمان قرار دارد در حدود سال ۱۰۳۳ خورشیدی از ما قرار دارد.

عمیق ترین تصویر نور بصری کیهان

The Bubble Nebula

سحابی حباب: این سحابی در فاصله ۱۱۰۰۰ سال نوری در محدوده صورت فلکی ذات الکرسی قرار داشته وبا نام NGC 7635 نیز شناخته می‌شود

Spiral galaxy known as NGC 7331

ان‌جی‌سی ۷۳۳۱: یک کهکشان مارپیچی در فاصله ۴۰ مگا سال نوری (۱۲ مگاپارسک) و در صورت فلکی اسب بزرگ است

Veil Nebula supernova remnant

سحابی پرده : سحابی پرده گاز عظیمی است که حاصل انفجار ستاره‌ای در ۳۰۰۰۰ سال پیش در قالب ابرنواختر می‌باشد

Stellar nursery known as N159 in the Large Magellanic Cloud

ستاره پرستار N151 در ابر ماژلانی بزرگ

Sh 2-106 : یک منطقه شکل گیری ستاره جمع و جور در صورت فلکی سیگنوس

The tip of the three-light-year-long pillar residing in the Carina Nebula

نوک ستون سه ساله که در سحابی کارینا واقع شده است

منبع : NASA

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن