آموزشیارزهای دیجیتالتکنیلوهمه عناوین

بازار ماینینگ در حال سقوط

شرکت بزرگ چیپ سازی TSMC که ساختمان اصلی فعالیت آن در تایوان است در تازه‌ترین گزارش منتشره خود از سال ۲۰۱۸ اعلام کرده است که درآمد این شرکت از فعالیت‌های مرتبط با استخراج رمزارزی افت شدیدی پیداکرده است. این شرکت سازنده دستگاه‌های مختص ماینینگ می‌باشد که به دلیل پایین آمدن تب بیت‌کوین به دلیل سقوط ارزش آن در سال ۲۰۱۸ افت شدیدی را احساس می‌کند.
TSMC اطلاعات بیشتری برای بخش تجارت کریپتو خود منتشر نکرده است اما مدیران این شرکت اعلام کردند باوجوداینکه بخش محاسبات با کارایی بالا (High-Performance Computing) شرکت را درگیر کریپتوگرافی نکرده‌اند اما شاهد اندکی پیشرفت بوده‌اند. وِی (Wei)، معاون ریاست شرکت TSMC طی صحبتی گفته است:

“رمزارزها طی سال ۲۰۱۸ افت شدیدی داشته‌اند؛ پس اگر ما هم رمزارزها و بخش HPC را با یکدیگر تلفیق می‌کردیم شاهد افتی شدید می‌شدیم.”

وِی اشاره کرد که TSMC در سال گذشته از فروش چیپ های خود درآمد بسیاری کسب کرده است اما این شرکت نمی‌تواند تمرکز بیشتری در سال جاری روی این بخش داشته باشد.
TSMC بیشتر برای تأمین چیپ های شرکت ASIC و بیت‌مِین (شرکت کریپتوماینینگ بزرگ چینی) شناخته‌شده اخیراً به دلیل سقوط بازار رمزارزها تحت‌فشار بوده قرارگرفته است.
شرکت تحقیقاتی معتبر برنشتاین (Bernstein) نیز طی گزارشی میزان کل درآمد شرکت TSMC از کریپتوگرافی را در ماه فوریه سال گذشته ۲ الی ۳ درصد از درآمد کل اعلام کرد. در همین رابطه وِی با نگاهی به سال ۲۰۱۹ گفته است:

“در این سال ما پبش بینی نمی‌کنیم – سعی می‌کنیم در این کسب‌وکار پرنوسان محتاط باشیم. همه می‌دانیم که استخراج رمزارزها در سال جاری نسبت به سال گذشته بسیار کمتر خواهد بود.”

طبق صورت‌های مالی شرکت، TSMC اعلام کرده است که درآمد شرکت در سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۸ میزان ۹٫۴ میلیارد دلار بوده است – ۱۰٫۷ درصد افزایش از یک‌چهارم پیشین سال و حدود ۲ درصد افزایش نسبت به همین دوره زمانی در سال گذشته -. “لورا هو” مدیر مالی شرکت اعلام کرده است که سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی می‌شود که میزان درآمد شرکت حدود ۷٫۳-۷٫۴ میلیارد دلار (۲۲ درصد) کاهش داشته باشد.
طبق گزارشی که در هفته جاری منتشر شد، این بازار نزولی ادامه خواهد داشت و درنتیجه فعالان در این حوزه تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. شرکت بزرگ آمریکایی “گیگاوات” که در حوزه بلاک‌چین و کریپتو ماینینگ ید طولایی دارد اعلام کرده است که بعد از افت شدید بازار و ورشکستگی در نوامبر سال گذشته، فعالیت‌های شرکت روزبه‌روز در حال توقف می‌باشد.
بیت‌مِین نیز فعالیت‌های بین‌المللی خود ازجمله ماینینگ در تگزاس آمریکا را در حال تعلیق قرار داده است. این شرکت همچنین بخش درحال‌توسعه خود در رژیم صهیونیستی را متوقف و کارمندان بومی این مرکز را در اواخر سال ۲۰۱۸ اخراج کرده است.

منبع: Cointelegraph

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن