ارزهای دیجیتالتکنیلوهمه عناوین

پشت پرده یک پویش بیت‌کوینی (اختصاصی تکنیلو)

مشعل لایتنینگ (Lightning torch) چیست؟

ماجرا ازاین‌قرار است که چندین هفته گذشته فردی در توییتر با حساب کاربری hodlonaut@ در شبکه اجتماعی توییتر جنبشی را که بیشتر شبیه یک بازی از پیش برنامه‌ریزی‌شده بود شروع کرد. به این صورت که صد هزار ساتوشی که کمترین مقدار بیت کوین است را به یکی از افراد قابل‌اعتماد خود انتقال داد و از او خواست تا با گذاشتن مبلغ ده هزار ساتوشی معادل ۰٫۳ دلار این مقدار را به فرد قابل‌اعتماد دیگری فرستاده تا این جریان در سراسر دنیا ادامه یابد. درنتیجه با این اتفاق قوانین این بازی نیز شکل گرفت. این روزها که اصطلاحا مشعل لایتنینگ توانسته به نزدیک ۴۰ کشور راه یابد ادعا می‌کند در انتها تمام بیت‌کوین‌های جمع آوری شده را صرف امور خیریه در کشور ونزوئلا خواهد کرد.

 

 

حساب کاربری شروع‌کننده جنبش “مشعل لایتنینگ”

 

 

 

 

 

 

 

هشتگ ترند شده مخصوص جنبش “مشعل لایتنینگ”

#LNTrustChain هشتگی است که برای تبلیغ و انتشار بیشتر اخبار مرتبط با مشعل لایتنینگ در توییتر و شبکه‌های اجتماعی دیگر مطرح‌شده است. با این هشتگ تا تاریخ ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۷، ۱۸۰۰ توئیت و ۱۶۰۰ ریتوئیت با سرعت ۱۵ توئیت بر دقیقه منتشرشده است.

 

جدی شدن بازی

فرد شروع‌کننده این بازی طی صحبتی اعلام کرده است که انتظار گردش اصطلاحاً مشعل لایتنینگ به بیش از ۶ الی ۷ نفر را نداشته و در همان ابتدای کار در انتظار قطع شدن این روند بوده است. اما بعدازاین‌که چهره‌های سرشناسی ازجمله جک دورسی، مدیرعامل توییتر و شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری فیدلیتی وارد این بازی شدند موجب شد تا این اتفاق بیشتر دیده‌شده و افراد بیشتری در سطح جهان را جذب خود کند.

رسیدن مشعل به ایران و جوسازی رسانه‌ای

از همان ابتدای شروع این بازی و به‌خصوص چند روز گذشته، عده‌ای از افراد فعال در حوزه بلاک‌چین که خود را به‌عنوان مراجع تأثیرگذار در صنعت بلاک‌چین ایران می‌دانند توانستند سناریویی رسانه‌ای چیده و تا حدودی به اهداف خود برسند.
در ابتدا این افراد با انتشار مقاله‌های متعدد در خبرگزاری‌های بیتکوینیست، کوین دسک و کوین تلگراف سعی در پررنگ کردن موضوع عدم امکان تحویل مشعل لایتنینگ (انجام دادن تراکنش با یک فرد ساکن در ایران) به ایران به دلیل ترس از تحریم‌های احتمالی آمریکا کردند. بعد از ایجاد این جو رسانه‌ای و انگشت گذاشتن روی موضوع سانسورینگ در ایران و ایجاد فضای یاس اقتصادی برای سرمایه‌گذاران خارجی توانستند به هدف خود برسند. فردی در کشور ولز مشعل لایتنینگ را در اختیار یکی از همین افراد به‌ظاهر فعال بلاک‌چینی در ایران قرارداد.

 

اما این انتهای ماجرا نیست. سناریونویسان این بازی در ایران گام بعدی را برداشته و تراکنش بعدی را با فردی در اسرائیل انجام دادند. این اتفاق خوراک رسانه‌های غربی و اسرائیلی شد تا امروز شاهد باشیم که بسیاری با بهانه “بدون مرز بودن بیتکوین” و “جدایی ملت‌ها از سیاست” به تعریف و تمجید از بیت‌کوین پرداخته و به نحوی این رمز ارز را از مرگ احتمالی نجات و مردم ایران و سرزمین‌های اشغالی را یک دل جلوه دهد. جالب‌تر این‌که کشور بعدی حامل مشعل لایتنینگ قرار است از رژیم صهیونیستی به فلسطین انتقال یابد. بعدازاین اتفاق گروه‌های رسانه‌ای سودجو داخلی و خارجی سعی در بزرگنمایی این اتفاق کردند تا به منافع پشت پرده خود دست یابند. در ادامه نمونه‌هایی از این موارد را خواهیم دید.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن