آموزشیارزهای دیجیتالهمه عناوین

شبکه لایتنینگ(Lightning) چیست؟

شبکه لایتنینگ یک پروتکل پرداخت می‌باشد که هدف  آن ایجاد یک لایه بر روی شبکه بلاک‌چینی بیت‌کوین می‌باشد. این شبکه یک راه‌حل ارائه شده برای برطرف کردن مشکل مقیاس‌پذیری بیت‌کوین می‌باشد.

شبکه لایتنینگ(Lightning) با ایجاد یک کانال پرداخت و یک کیف پول چندمنظوره در سیستم بلاک‌چین، مقداری ارز دیجیتال در خود نگه‌داری می‌کند. با داشتن یک کانال پرداخت، نهادها می‌توانند مقدار نامحدودی از تراکنش‌ها را در بلاک‌چین انجام دهند. بعد از اینکه تمامی تراکنش‌ها تکمیل شد، موجودی باقیمانده در بلاک‌چین ذخیره می‌شود و نهادها می‌توانند سهم خود را از کیف پول بازیابی کنند.

شما همچنین می‌توانید از سایر کانال‌های پرداخت برای دستیابی به شریک خود استفاده کنید. به عبارتی این شبکه کوتاه‌ترین مسیر را مدنظر دارد. شبکه لایتنینگ همانند بلاک‌چین نمی‌تواند امنیت را برقرار کند، اما به‌طور عمده برای تراکنش‌های کوچک موردپذیرش قرار می‌گیرد و مقیاس‌پذیری را در بلاک‌چین افزایش می‌دهد.

تصور کنید شما و یکی از دوستانتان دائماً با همدیگر تراکنش دارید. در برخی موارد او برایتان بیت کوین می‌فرستد و گاهی نیز شما برایش بیت کوین ارسال می‌کنید. در این صورت، لزومی ندارد همه این تراکنش‌ها را در بلاک چین ثبت کنید و در عوض می‌توانید آن را در جایی دیگر ثبت کنید.

در نتیجه لازم است یک کانال پرداخت (payment channel) بین خودتان و دوستتان ایجاد کنید و ایجاد این کانال را در بلاک چین ثبت کنید. اکنون شما و دوستتان می‌توانید هر چند بار که خواستید از طریق این کانال با هم تراکنش داشته باشید. این کانال می‌تواند تا چند ساعت، چند روز، چند هفته یا حتی چندین سال همچنان باز باشد. تنها وقتی که این کانال دوباره در بلاک چین ثبت می‌شود وقتی است که بخواهید آن را ببندید. در این صورت باید وضعیت نهایی تراکنش‌هایی که در این کانال روی داده را بر روی بلاک چین ثبت کنید.

 

منبع: cointelegraph

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن