آموزشیارزهای دیجیتالهمه عناوین

شبکه همتا به همتا p2p چیست و در بلاکچین چه کاربردی دارد؟

P2P یا همان Peer to Peer(همتا به همتا) شبکه ای است که در آن دو یا چند رایانه بدون نیاز به یک سرور اختصاصی فایل‌های خود را به اشتراک گذاشته و دسترسی به پرینتر و دیگر دستگاه‌ها را میسر می‌سازد. یارانه‌ها و دستگاه‌هایی که در این شبکه همتا به همتا قرار دارندPeers  نامیده می‌شوند. در این شبکه هیچ برتری وجود ندارد و همه با یکدیگر برابر هستند. در این شبکه تراکنش‌ها بدون هیچ واسطه‌ای انجام می‌شود و هیچ نظارتی بر تراکنش‌ها نیست.

انواع شبکه همتا به همتا

شبکه‌های همتا به همتای متمرکز: سیستم‌های همتا به همتا در اواخر سال ۱۹۹۰ با ظهور نرم‌افزار Napster بوجود آمد. روش کار Napster به این صورت بود که دارای فهرستی متمرکز در سرور خود بود که در آن فهرست، تمام فایل‌های کاربران نگهداری می شُد و هر کاربری برای یافتن فایل موردنظر خود در این فهرست جستجو می‌کرد. در این نوع شبکه سیستم‌ها تنها به یک سرور اختصاصی متصل شده و اطلاعات خود را به اشتراک می‌گذارند. مشکل عمده این نوع شبکه ‌این است که اگر سرور مرکزی خراب و یا خاموش شود کلیه ارتباط در شبکه قطع خواهد شد. 

شبکه های p2p
شبکه همتا به همتا

شبکه‌های همتا به همتای  غیرمتمرکز و استفاده از آن در بستر بلاک­چین: در این نوع شبکه نودها(گره شبکه) در شبکه به سرور مرکزی متصل نبوده و خود به‌عنوان یک سرویس‌دهنده و سرویس‌گیرنده عمل می‌کند. مزیت اصلی این نوع شبکه، نبود یک سرور مرکزی است که باعث می‌شود هیچ‌گاه ارتباط در شبکه قطع نشود. شبکه‌های نظیر به نظیر یا همتا به همتا در بستر بلاک­چین می‌تواند تغیر عظیمی در صنعت و روند جدید در دنیا ایجاد کند. شبکه‌های p2p در بستر بلاک­چین به کاربران این امکان را می‌دهد تا ارزهای دیجیتال موجود در حساب خود را بدون وجود واسطه‌گری مانند بانک یا موسسه مالی به حسابی دیگر انتقال دهند. بدین ترتیب کاربران علاوه بر رایانه می‌توانند با گوشی هوشمند خود برای انتقال ارز موردنظر خود استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن