ارزهای دیجیتالهمه عناوین

استفاده از فناوری بلاک‌چین در ذخیره سازی داده‌های پزشکی

طبق مقاله‌ای که مجله تحقیقاتی بین‌المللی Nature در ۲۲ فوریه منتشر کرد، محققین دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، روش جدیدی برای به اشتراک گذاشتن داده‌های پزشکی را با استفاده از یک سیستم مبتنی بر بلاک‌چین پیشنهاد کرده‌اند.

طبق این گزارش، محققین یک سیستم مبتنی بر بلاک‌چین طراحی کرده‌اند که هدف آن بهبود قابلیت ردیابی و غیرقابل تغییر بودن داده‌های پزشکی می‌باشد که این خود باعث افزایش اعتماد می‌شود. علاوه بر این، سیستم تصمیم دارد روش‌هایی را برای ارائه گزارش در خصوص رویدادهای ناخواسته طی انجام تحقیق و مدیریت مدارک پزشکی ارائه دهد.

طی آزمایش، توسعه‌دهندگان یک پورتال مبتنی بر وب راه‌اندازی کردند که تمامی شرکت‌کنندگان به پایگاه داده پزشکی دسترسی داشته باشند. این امر باعث تعامل راحت‌تر بیمار با پزشک خود شد. توسعه‌دهندگان همچنین حملات احتمالی مخرب و یکپارچگی داده‌ها با سوابق پزشکی را مورد آزمایش قراردادند.

پس از انجام هر تراکنش، تمام داده‌های مربوط در یک بلوک جدید ثبت و سپس با استفاده از الگوریتم SHA256 هش گذاری شدند. طبق گزارش‌ها، ذخیره‌سازی داده‌ها از بلاک‌چین توسط تکرار، و توزیع زنجیره‌ها بوسیله ابزارهای خاص انجام می‌شوند.

blockchain

اگر یک کاربر نیاز به تغییر یا اصلاح اطلاعات خود داشته باشد، سیستم این انجام بروزرسانی اطلاعات را با ارسال یک تراکنش جدید به کاربر مقدور می‌سازد. این روش بدون انجام عملیات overwrite بر روی اطلاعات قدیمی انجام می‌پذیرد.

منبع: Cointelegraph

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن