ارزهای دیجیتالهمه عناوین

مزایا و معایب Hyperledger Fabric در شبکه‌های بلاک‌چینی

شرکت‌ها به دلیل کاهش هزینه‌ها و بهبود کارایی که بلاکچین به ارمغان می‌آورد، هر روزه به سمت این فناوری تمایل بیشتری پیدا می‌کنند. بااین‌حال، آن‌ها به دلیل عدم حفظ حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری پایین، و توان پایین در میزان تراکنش‌ها در ثانیه باعث شده که آن‌ها نتوانند از بلاک‌چین های عمومی بدون نیاز به مجوز استفاده کنند.

کسب‌وکارها نیازمند شرکت یا پلتفرم‌های بلاک‌چینی می‌باشند که Hyperledger Fabric می‌تواند انتخاب خوبی برای آن‌ها باشد.

در این مطلب، مزایا و معایب Hyperledger Fabric را برای شبکه‌های بلاک‌چین توضیح می‌دهیم. بااین‌وجود، اول به‌طور مختصر توضیح خواهیم داد که به چه دلیل کسب‌وکارها بلاک‌چین های سازمانی را بر بلاک‌چین های عمومی ترجیح می‌دهند.

چرا Hyperledger Fabric برای بلاک‌چین مناسب است؟

کسب‌وکارها به دلایل زیر نمی‌توانند از بلاک‌چین عمومی استفاده کنند:

مسائل امنیتی : بلاک‌چین های عمومی مانند بیت‌کوین بدون نیاز به مجوز هستند. هر کسی می‌تواند به آن ملحق شود، اعم از کاربران ناشناس و یا کاربران با نام مستعار. بسیاری از کسب‌وکارها مانند مؤسسات خدمات مالی و ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی تحت شرایط محرمانه سخت‌گیرانه کار می‌کنند. آن‌ها به هرکسی اجازه نمی‌دهند که اطلاعات محرمانه آن‌ها را مشاهده کند.

مقیاس‌پذیری: اکثر بلاک‌چین های عمومی مقیاس‌پذیری پایینی دارند زیرا تمامی نودهای شبکه برای پردازش تراکنش‌ها نیاز به شرکت در عملیات اجماع را دارند که این باعث بالا رفتن زمان رسیدن به اجماع و پایین آمدن تعداد تراکنش در هر ثانیه می‌شود.

تغییرناپذیری قراردادهای هوشمند: وقتی قرارداد هوشمندی پیاده‌سازی می‌شود، دیگر غیرقابل تغییر است و نتایج اجرای آن غیرقابل‌برگشت است. کسب‌وکارها قبل از پیاده‌سازی آن‌ها باید از عدم وجود هر مشکل اطمینان حاصل کنند.

ذخیره‌سازی: از آنجایی که هر نود کامل تمام اطلاعات را در بلاک‌چین عمومی ذخیره می کند، نیازهای ذخیره‌سازی بالا می‌رود و در طول زمان افزایش می‌یابد. این افزایش حجم بیش از حد برای کسب‌وکارها مفید نمی‌باشد.

الگوریتم اجماع ناپایدار: بیت‌کوین و اتریوم از الگوریتم اثبات کار (POW) استفاده می‌کنند. این الگوریتم نیازمند قدرت محاسباتی کامپیوتر و هزینه‌های بالایی می‌باشد. با گذشت زمان، نیاز برای انرژی افزایش می‌یابد و هزینه‌های سنگینی را بوجود می‌آورد.

عدم وجود مدیریت جمعی: هیچکس بلاک‌چین های عمومی را کنترل نمی‌کند. بنابراین مسئولیت آن برعهده خود توسعه‌دهندگان و یا جوامع توسعه دهنده پروژه می‌باشد. کسب‌وکارها برای به اجرا درآوردن هرچه بهتر پروژه‌های بلاک چینی خود و اطمینان از پایداری آن، نیازمند مدیریت جمعی کافی برای بلاک‌چین می‌باشند.

 

این مطلب به‌روزرسانی خواهد شد…

 

منبع: devteam

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن