ارزهای دیجیتالهمه عناوین

نهایی کردن استفاده بلاک‌چین و ارزهای رمزپایه در ایران

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در هشتمین همایش بانکداری الکترونیک که در تهران برگزار شد گفت، هزینه خدمات بانکی الکترونیک کمتر از بانکداری سنتی می‌باشد، در نتیجه بانک‌ها می‌توانند خدمات و امکانات را با هزینه پایین‌تری ارائه دهند

او همچنین تأکید کرد:

بانکداری الکترونیک و دیجیتال باید با سرعت بیشتری در کشور توسعه یابد. چندین گروه آکادمیک در حال مطالعه در مورد سیستم بانکی و چالش‌های پیش رو در رابطه با فناوری بلاک‌چین هستند.

او در ادامه گفت:

بانک مرکزی ایران سیاست‌های اولیه خود را در زمینه پیاده‌سازی بلاک‌چین در سیستم بانکداری ارائه کرده ست. در نشست بعدی کمیسیون اقتصادی، تصمیماتی برای استفاده این فناوری در سیستم بانکی اتخاذ خواهد شد.

رویکرد مثبت به فناوری بلاک‌چین

آذری جهرمی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر رویکرد بانک مرکزی درخصوص بلاک‌چین و مقاومت این نهاد در مقابل آن گفت: ذات بلاک‌چین تمرکز گریز و بانک مرکزی نهاد متمرکز تنظیم مقررات بانکداری است، بنابراین بلاک‌چین ازلحاظ ساختاری در تعارض با بانک مرکزی است و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که بانک مرکزی آن را ترویج کند، بلکه بانک مرکزی باید نحوه تعامل جدید خود را با این ساختار پیدا کند و آن‌چه از آن به‌عنوان مقاومت بانک مرکزی در برابر بلاک‌چین نام برده می‌شود، شاید واژه درستی نباشد و بانک مرکزی باید نحوه تعامل خود را پیدا کند.
او تأکید کرد، وقتی بانک مرکزی در خصوص بلاک‌چین همایش می‌گذارد یعنی آن را به‌عنوان یک چالش مطرح می‌کند و رویکرد مثبتی نسبت به آن دارد.

رمز ار زایرانی

پیاده‌سازی ۵ مدل آزمایشی ارز دیجیتال ایرانی

وزیر ارتباطات در مورد طراحی و استفاده چند رمزارز ایرانی اعلام کرد، بانک مرکزی باید در این موردنظر دهد. تاکنون ۵ مدل آزمایشی از رمز ارزها وجود دارد که تصمیم‌گیری برای فعالیت آن‌ها با بانک مرکزی در نشست‌های بعدی انجام خواهد گرفت. بانک مرکزی هم‌اکنون رویکرد اولیه خود را در این زمینه در سایت خود منتشر کرده است و رویکرد نهایی بانک مرکزی با رمز ارزها مشخص خواهد شد.

منبع: Trend

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن