آموزشیهمه عناوین

همه چیز درباره‌ی بنچمارک

اگر تاکنون به واژه بنچمارک برخورده اید و دقیقا معنای آن را نمی‌دانید با تکنیلو همراه باشید تا صفر تا صد بنچمارک را کشف کنیم. با وجود قوی تر شدن هر روزه صنعت موبایلی و تبلیغات بیشتر کمپانی های این صنعت روی سخت افزار، ما به عنوان یک خریدار چگونه باید از کارایی و مزایای رقابتی دستگاهی که قصد خرید آن را داریم آگاه شویم؟ و آیا این دستگاه ها توان پاسخگویی به نیاز های ما را دارند؟

بنچمارک (Benchmark) در لغت به معنی محک زدن و تست می‌باشد، در علوم کامپیوتر واژه بنچمارکینگ برای تست توان پردازشی سیستم  استفاده می‌شود و معمولا این کار توسط برنامه های دقیقی انجام می‌شود که سخت افزار و نرم افزار سیستم به دقت سنجش می‌شود.
برای مثال تصور کنید قصد خرید یک اتومبیل فوق لوکس دارید، برای خرید خودتان چه معیار هایی را درنظر می‌گیرید؟ احتمالاَ پاسخ خواهید داد: سرعت، شتاب، ظاهر و…
بنچمارک در موبایل ها تمام معیار های مورد نیاز کاربران را در نظر می‌گیرد و یک عدد حقیقی نمایش می‌دهد که کاربران فارغ از هر جهت گیری می‌توانند عملکرد دیوایس خود را  مورد سنجش قراردهند.

چگونه بنچمارک یک دستگاه را پیدا کنیم؟

نرم افزار های زیادی برای انجام این سنجش وجود دارد که محبوبترین آنان را مشاهده می‌کنید:
AnTuTu : بی‌شک AnTuTu یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای بنچمارک در دنیا است که مواردی چون: امتیاز کلی (Overall Score)، رابط کاربری (UX)، رم (RAM)، پردازنده مرکزی (CPU)، پردازنده گرافیکی (GPU) و حافظه داخلی (IO) را بررسی می‌کند.
GeekBench : نرم افزار GeekBench به کاربران اجازه می دهند CPU را ارزیابی کرده و امتیازاتشان را با پایگاه داده کامل موجود در این وب سایت مقایسه نمایند.
GFXBench :یک نرم‌افزار گرافیکی است که بر چگونگی عملکرد پردازشگر گرافیکی گوشی هوشمند شما تأکید دارد.
• ۳DMark : ۳DMark هم مانند GFXBench بر عملکرد گرافیکی ابزار هوشمند شما نظارت دارد.
DXOMark : یک معیار بنچمارکینگ کاملا مستقل است که بصورت علمی، به بررسی کیفیت تصاویر گوشی‌های هوشمند، لنزها و دوربین‌ها پرداخته و نتیجه ارزیابی را بصورت یک نمره کلی و همچنین اختصاص نمره در جزئیات، منتشر می‌کند.
شما می‌توانید از سایت های رسمی این نرم افزار ها نتایج بنچمارک های انجام شده را مشاهده و بهترین دستگاه را متناسب با نیاز های خود انتخاب کنید.

آیا ممکن است این اعداد اشتباه باشند؟

در پاسخ به شما باید بگوییم، بله ممکن است، از زمانی که رقابت  برای گرفتن نمره بالاتر در این تست ها اوج گرفت، کمپانی ها دست به نوعی تقلب زدن و دستگاه های خود را بیشتر از کارکرد معمول در هنگام بنچمارک فعال سازی کردند، شاید واژه روت کردن را شنیده باشد، روت برای یک موبایل مانند فیوز عمل می‌کند، اینگونه که هیچ وقت اجازه نمی‌دهد شما از ۱۰۰ درصد سی پی یو و دیگر اجزا پردازشی سیستم استفاده کنید و چنانچه شما به این عدد نزدیک شوید دستگاه را از کار می‌اندازد تا از خرابی پردازشگر جلوگیری کند همانگونه که فیوز در صورت نوسانات، برق را از منبع قطع می‌کند، عده‌ای معتقدند شرکت های موبایل سازی در هنگام شناسایی نرم افزار های بنچمارکینگ این فیوز را از مدار خارج می‌کنند تا به عدد بالاتری برسند، در صورتی که کاربران جز با روت کردن دستگاه (که با این کار باید با گارانتی دستگاه خود خداحافظی کنید) به این عدد نمی رسند. خوشبختانه توسعه‌دهندگان بنچمارک‌ها متوجه چنین اقداماتی شده‌اند و نتایج به دست آمده از گوشی‌های متقلب را از فهرست نهایی حذف می‌کنند.

در آخر با ما با جدیدترین بنچمارک های دستگاه های اندروید و ای او اس همراه باشید:

جدیدترین نتایج بنچمارک AnTuTu دیوایس های اندروید
بنچمارک AnTuTu دیوایس های اندروید
جدیدترین نتایج بنچمارک AnTuTu دیوایس های ios
بنچمارک AnTuTu دیوایس های ios

نوشته های مشابه

آیا میدانستید ؟

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن