آموزشیهمه عناوین

پامپ (Pump) و دامپ (Dump) چیست؟

اصطلاحات پامپ و دامپ یک موضوع متداول در سیستم‌های اقتصادی می‌باشد که در دنیای رمزنگاری هم کاربرد فراوانی دارند. به سرمایه‌گذاران بزرگ در دنیای ارزهای دیجیتال نهنگ گفته می‌شود. نهنگ‌ها از اصلی‌ترین دلایل نوسانات ارزهای رمزپایه هستند که باید مراقب آن‌ها باشیم. اغلب سرمایه‌گذاران باوجدان با این استراتژی مخالف هستند.

«پامپ» زمانی اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذاران سودجو در زمان پایین آمدن ارزش ارزهای دیجیتال، روی کالا و سهام سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی می‌کنند و با تبلیغات و هجمه غیرواقعی قیمت ارزهای دیجیتال را بالا می‌برند. این افراد سودجو ادعا می‌کنند که اکنون بهترین زمان خرید ارز می‌باشد که این امر باعث افزایش تقاضا و قیمت‌ها می‌شود.

پامپ و دامپ

زمانی که تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران شروع به فروش ناگهانی ارز خود کنند بازار با افت ناگهانی روبرو می‌شود. با این کار افراد سود زیادی می‌کنند و پس از مدتی ارزش همان کالا پایین می‌آید. به این استراتژی اصطلاحاً «دامپ» می‌گویند. علاوه بر این، اکثر این گروه‌های پامپ و دامپ غیرقابل‌اعتماد هستند. بعضی از سرمایه‌گذاران رمزارز ها موفق به بهره‌برداری از پامپ می‌شوند و از آن سود می‌برند، اما این روش می‌تواند یک روش بسیار پر ریسک برای کسب درآمد باشد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن