علمیهمه عناوین

پنتاگون افراد را از روی ضربان قلب شناسایی می‌کند

چند مدتی است که تشخیص هویت بیومتریک بخشی از زندگی روزمره ما انسان‌ها شده است. به‌طور مثال تشخیص صورت را در فرودگاه‌ها داریم، ماشین‌هایی وجود دارند که درهایشان با تشخیص چهره باز می‌شود و یا تکنولوژی‌هایی که طریقه منحصربه‌فرد راه رفتن افراد را تشخیص می‌دهد. این فناوری‌ها امروزه تقریباً در همه بخش‌های زندگی انسانی نقش دارند. مهم‌ترین آن‌ها گوشی‌های هوشمند هستند. اما چه فنّاوری‌ای در راه است؟ ضربان قلب شما.

به‌تازگی مقاله‌ای توسط دانشگاه MIT منتشر شده که نشان می‌دهد پنتاگون لیزری ساخته است که می‌تواند افراد را از فواصل طولانی شناسایی کند، این اتفاق از روی ضربان قلب صورت می‌پذیرد. این تکنولوژی که Jetson نام دارد از لیزرهای ویبرومتری استفاده می‌کند تا حرکات سطحی روی بدن که متأثر از ضربان قلب است را تشخیص دهد. این لیزر می‌تواند تا فاصله ۲۰۰ متری این حرکت را انجام دهد.

اصطلاحاً امضای قلبی هر شخص کاملاً مختص خود است و برخلاف چهره و اثرانگشت، به‌هیچ‌عنوان از بین نمی‌رود. به همین منظور این‌که شناسایی افراد از روی ضربان قلب نسبت به دیگر روش‌ها دارای چالش‌های کمتری است.

از مهم‌ترین چالش‌های این تکنولوژی ‌این است که فقط بدن‌هایی را تشخیص می‌دهد که لباس ضخیمی نداشته و در حال حرکت نباشند. همچنین مقدار زمانی که برای جمع‌آوری اطلاعات ضروری نیاز دارد حدود ۳۰ ثانیه است. در حال حاضر Jetson  دارای ۹۵ درصد دقت است.

این فناوری می‌تواند در آینده نزدیک با رشد و ارتقای بیشتر نقاط ضعف خود را پوشانده و در حوزه امنیت در سطح وسیعی بکار گرفته شود.

منبع: Engadget

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن