سلامت و طبیعتهمه عناوین

پیش‌بینی بیماری آلزایمر توسط هوش مصنوعی

پیش از این تلاش‌های بسیاری برای درمان بیماری آلزایمر توسط متخصصین انجام گرفته است، اما با شکست مواجه شده است. اما تحقیقات جدید شرکت IBM منجر به یک پیشرفت بزرگ در این حوزه شده است.

گروهی از محققین IBM نوعی هوش مصنوعی را طراحی کرده‌اند که به‌وسیله آن نشانگرهای بیولوژیکی مرتبط با بیماری آلزایمر را شناسایی می‌کند. این نشانگر زیستی پپتیدی به نام “آمیلوئید-بتا”(amyloid-beta) است.

این فرآیند توسط یک آزمایش خون ساده صورت می‌گیرد. با انجام این آزمایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قبل از ظهور علائم بیماری در شخص تشخیص داده می‌شود. این آزمایش پزشکان را قادر می‌سازد به مراقبت بهتر از بیماران خود بپردازند.

کاری که محققان IBM انجام دادند، این بود که از فناوری «یادگیری ماشین» استفاده کردند تا پروتئینی را که می‌تواند غلظت آمیلوئید- بتا در مایع نخاعی را پیش‌بینی کند، شناسایی کنند.

IBM تصمیم دارد ا استفاده از فناوری هوش مصنوعی در درمان بیماری‌ها قدمی بزرگ بردارد تا پزشکان و دانشمندان بتوانند به کمک آن بیماری‌هایی مانند آلزایمر را درمان کنند.

آزمایش مایع نخاعی برای تشخیص بیماری آلزایمر دقیق‌تر است، اما IBM باور دارد به کمک این هوش مصنوعی با دقت ۷۷ درصد می‌تواند بیماری آلزایمر را تشخیص دهد.

منبع: engadget

 

نوشته های مشابه

آیا میدانستید ؟

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن