تکنیلوسلامت و طبیعتهمه عناوین

پیش به سوی سفر در زمان

اولین آزمایش تله پورت کوانتومی بین دو تراشه کامپیوتر به موفقیت انجام شد

محققان دانشگاه بریستول و دانشگاه فنی دانمارک توانستند برای اولین بار به تله پورت کوانتومی (فرایند جابجایی یک کوبیت از یک محل به محل دیگر بدون پیمایش فاصله بین آن دو محل است) بین دو تراشه کامپیوتری دست یافتند. نکته قابل توجه برای این آزمایش این است که برای اولین بار پژوهشگران تله پورت کوانتومی را برای دو تراشه آزمایش کردند که نوید دستاورد های جدید را در حوزه کامپیوترهای کوانتومی و اینترنت کوانتومی می‌دهد. پیش از این نیز دانشمندان هلندی در ماه مه ۲۰۱۴ (خرداد ۱۳۹۳) برای نخستین‌بار موفق به تله پورت اتم‌ها بین دو نقطه در فاصله ۳ متری از یکدیگر شدند، در این پژوهش، اطلاعات رمزگذاری شده به ذرات زیراتمی را بین دو نقطه در فاصله ۳ متری از یکدیگر با دقت ۱۰۰ درصدی منتقل کردند.

دورنوردی یا تله پورت کوانتومی، به کمک پدیده ای به نام (درهم‌تنیدگی کوانتومی) انجام می شود. در این پدیده دو ذره آنقدر در هم گره می خورند که می توانند از فواصل دور با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

تغییر خصوصیات یکی از ذرات، خصوصیات ذره دیگر را نیز فارغ از فاصله بین آنها به طور آنی تغییر داده یا به طور خلاصه اطلاعات بین آنها تله پورت می شوند. از لحاظ تئوری محدودیتی در فاصله برای انجام تله پورت کوانتومی وجود ندارد؛ این مساله پیامدهای شبح واری که امثال اینشتین را هم گیج کرده بود.

اطلاعات فعلی  ما از فیزیک می گوید هیچ جسمی نمی تواند سریع تر از سرعت نور حرکت کند؛ حالا اما به کمک تله پورت کوانتومی به نظر می رسد به پایان این محدودیت نزدیک شده ایم. و باید کمربند های خود را برای سفر در زمان محکم کنیم.انیشتین  به تله پورت لقب “فعالیت ترسناک راه دور” را داده بود.

Dan Llewellyn، یکی از نویسندگان این مقاله می گوید:

ما موفق شدیم پیوند درهم تنیدگی باکیفیتی را بین دو تراشه در آزمایشگاه انجام دهیم. در این آزمایش فوتون های قرار گرفته روی هر تراشه، وضعیت کوانتومی یکسانی را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند. هر تراشه، طیفی از عملکردها را با استفاده از درهم‌تنیدگی نمایش داد که مهم ترین آن، آزمایش تله پورت دو تراشه‌ای بود که در آن وضعیت کوانتومی تکی یک ذره، پس از اندازه گیری کوانتومی بین ذره ها انتقال پیدا کرد. این اندازه گیری از رفتار عجیب فیزیک کوانتوم استفاده می کند که به طور همزمان پیوند درهم‌تنیدگی را از بین برده و وضعیت ذره را به ذره دیگر موجود در تراشه منتقل می کند.

محققان ضمن اشاره به موفقیت ۹۱ درصدی تله پورت کوانتومی، عملکردهایی را که برای پردازش کوانتومی اهمیت دارند را نیز انجام دادند، که از جمله آنها می توان به مبادله درهم‌تنیدگی (Entanglement swapping) اشاره کرد که در

آن دستورات بین دو ذره ای که پیش از این هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشته اند جابه جا شدند. علاوه بر این آنها موفق به درهم‌تنیدگی حداکثر ۴ فوتون با یکدیگر شدند. این یافته ها هفته گذشته در مجله nature منتشر شده است.

منبع: New Atlas

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

آیا میدانستید ؟

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن