آموزشیارزهای دیجیتالهمه عناوین

کاربردهای بلاک چین

فناوری که امروزه بر سر زبان‌ها افتاده و در حوزه‌های مختلف پیشرفت بسیاری داشته است بلاک چین نام دارد. مفهوم بلاک چین اولین بار در سال ۲۰۰۸ توسط شخص یا اشخاصی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو معرفی شد. فناوری بلاک چین نخست در حوزه‌های مالی و ارائه ارزهای دیجیتال (تراکنش‌های آنلاین) خود را نشان داد و سپس در دادوستد های غیرمالی نیز پیشرفت بسیاری داشته که تعدادی از کاربردهای این فناوری را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

کاربردهای مالی بلاک چین

امروزه وظیفه اصلی خدمات مالی به وجود آوردن اعتماد بین کسانی است که قصد تبادلات مالی با یکدیگر را دارند. نهادهای مالی برای حفظ این اعتماد نیازمند روش‌های نوین و تازه‌ای هستند. نهادهای فعلی فرآیندهای خود را به‌صورت دستی انجام می‌دهند که گاهی پرهزینه و زمان‌گیر است. علاوه بر این بانک‌ها و مؤسسات مالی در معرض جرائم سایبری از قبیل هک قرار دارند که فناوری بلاک چین می‌تواند با استفاده از روش‌های جایگزین مانع تهدیدات سایبری شود. علاوه بر فراهم آوردن امنیت، این فناوری می‌توانند فرصت‌هایی را برای بهبود خدمات و کاهش هزینه‌ها در اختیار بازیگران فعلی و نهادها قرار دهد.

کاربردهای علمی بلاک چین

 

کاربرد بلاک چین در حوزه سلامت و پزشکی 

 

بلاک چین از بلاک‌هایی رمزنگاری‌شده تشکیل‌شده است که هرکدام متعلق به یک تراکنش یا رکورد هستند. از این ویژگی بلاک چین می‌توان در حوزه‌های علمی ازجمله سلامت و پزشکی استفاده کرد. به‌طور مثال بیمارستان‌ها یا سازمان‌ها می‌توانند سوابق مربوط به یک بیمار( کلیه سوابق پزشکی ازجمله زمان بستری شدن و غیره…) را در یک زنجیره بگنجانند. پزشک به‌وسیله ‌این سیستم به‌راحتی و در زمانی کوتاه‌تر می توانند به پرونده پزشکی و اطلاعات بیمار دسترسی پیدا کند.

کاربرد بلاک چین در اینترنت اشیا (IOT)

Internet of Things به‌اختصار IOT فناوری جدیدی می‌باشد که به کمک آن می‌توان هر وسیله‌ای (لوازم‌خانگی، ماشین، و یا دستگاه‌های دیگر) را به اینترنت متصل و داده‌هایی را از طریق اینترنت دریافت و ارسال کند. «بلاک چین» و «اینترنت اشیا» دو فناوری جدید هستند که در سال‌های اخیر توجه بسیاری از کارشناسان و سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است. به کار بردن اینترنت اشیا در کنار بلاک چین می‌تواند به تحولاتی ارزشمند در جهان بیانجامد.

کاربردهای فرهنگی بلاک چین

بلاک چین این ایده را به وجود آورده است که فناوری می‌تواند قابل‌اعتمادتر از انسان‌ها باشد. این می‌تواند به فساد و خطاهای انسانی اطلاق شود که انسان‌ها را از فناوری‌های امروزی بخصوص بلاک چین متمایز می‌سازد. گروه‌هایی معتقدند که فناوری هم می‌تواند گرفتار فساد شود اما بلاک چین به دلیل ماهیت غیرمتمرکز، و غیرقابل تغییر بودن این نظریه را رد می‌کند. بلاک چین می‌تواند در حوزه‌های فرهنگی ازجمله شبکه‌های اجتماعی کاربردهای فراوانی داشته باشد و خود باعث به وجود آمدن نسل جدید شبکه‌های اجتماعی با فناوری بلاک چین شود. در حال حاظر شبکه‌های اجتماعی در محیطی متمرکز قرار دارند و اطلاعات کاربران در این محیط قابل‌برداشت و پردازش است اما نسل جدید شبکه‌های اجتماعی در محیطی غیرمتمرکز قرار دارند که کاربران را قادر به کنترل داده‌ها می‌سازد. در این فناوری کاربران بدون نیاز به ارائه اطلاعات شخصی خود برای عضویت در محیطی امن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. به‌طور مثال شبکه اجتماعی استیم (Steem) بر پایه یک شبکه غیرمتمرکز به نام Steemit فعالیت می‌کند.

کاربردهای سیاسی بلاک چین

فناوری بلاک چین نه‌تنها در حوزه ارائه ارزهای دیجیتال کاربرد دارد بلکه می‌تواند در فعالیت‌های دولتی نیز مورداستفاده قرار گیرد. یکی از کاربردهای مهم فناوری بلاک چین در حوزه سیاست می‌تواند سیستم رأی‌گیری دیجیتال باشد که در بستر بلاک چین صورت می‌پذیرد. این سیستم رأی‌گیری دیجیتال می‌تواند در انواع انتخابات ازجمله انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات مجلس و غیره… مورداستفاده قرار گیرد.

بی‌شک در مورد تقلب انتخابات خبرهایی را شنیده‌اید. در حال حاضر انتخابات ایالات‌متحده در شبکه‌ای متمرکز انجام می‌پذیرد که ادعا می‌شود قابل هک شدن و دست‌کاری است.اما تکنولوژی بلاک چین این مشکل را می‌تواند حل کند. فن‌آوری بلاک چین می‌تواند برای امر انتخابات کاربرد بسزایی داشته باشد چرا که هک کردن دستگاه‌های غیرمتمرکز غیرممکن خواهد بود. بلاک چین علاوه بر امنیت، می‌تواند شفافیت، سرعت و دقت را در امر انتخابات بهبود ببخشد.

دبی با لقب «شهر آینده»

مقامات دبی سعی دارند سیستم اداری این شهر به سیستمی مبتنی بر بلاک چین تبدیل کنند. دبی که لقب «شهر آینده» را از آن خودکرده است به‌عنوان اولین شهر دنیا در زمینه فعالیت‌های بلاک چینی شناخته خواهد شد. دولت دبی با استفاده از فناوری بلاک چین در تلاش است تغییرات اساسی در بیشتر ادارات این کشور اعمال کند. مقامات امارات اعلام کرده‌اند که با ایجاد طرحی جدید، پلتفرمی مبتنی بر بلاک چین توسعه خواهند داد که به دادگاه‌های مختلف متصل می‌شود و اطلاعات را به‌صورت کارآمد و در محیطی امن به اشتراک می‌گذارد.

نوشته های مشابه

آیا میدانستید ؟

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن