ارزهای دیجیتالهمه عناوین

ادعای یک روزنامه اسرائیلی درباره استفاده حماس از بیت‌کوین

طبق گزارش یک روزنامه اسرائیلی در ۳ فوریه ۲۰۱۹، یک سازمان اطلاعاتی اسرائیلی ادعا کرده است که مدارکی را در خصوص کمک‌های مالی به حماس از طریق بیت‌کوین شناسایی کرده است.

طبق گزارشGlobes(خبرگزاری اسرائیلی) آدرس کیف پول بیت‌کوین اولین بار در تاریخ ۳۱ ژانویه در کانال تلگرامی این سازمان شناسایی‌شده است. این آدرس متعاقباً توسط یک شرکت اطلاعاتی بلاک‌چین به نام Whitestream شناسایی‌شده است. این شرکت توسط دو سازمان ارائه‌دهنده خدمات کیف پول ایالات‌متحده و صرافی Coinbase میزبانی می‌شود.
همان‌طور که قبلاً گزارش‌شده است، یک سخنگوی ارتش حماس هفته گذشته به دلیل محدودیت‌های اقتصادی خواستار کمک‌های مالی با بیت‌کوین از حامیان خود در سراسر جهان شد.
حماس که از سال ۲۰۰۷ بر نوار غزه فلسطین حکمرانی می‌کند از یک نیروی خدمات اجتماعی به نام Dawah و یک گروه نظامی به نام «گردان‌های عزالدین قسام» تشکیل شده است. گروه دوم یک سازمان تروریستی تلقی می‌شود که اعضای آن از چندین کشور از قبیل ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا تشکیل می‌شوند.
شرکت Whitestream تخمین می‌زند که این سازمان پس از انتشار آدرس بیت کوین در کانال تلگرامی خود، حدود ۲۵۰۰ دلار کمک مالی دریافت کرده است.طبق گزارش‌ها و ردیابی‌های انجام‌شده، یکی از کمک‌های مالی توسط یک تاجر ارزهای رمز پایه در Khan Yunis به این آدرس فرستاده‌شده است. همچنین دیگر کمک‌های مالی از صرافی هنگ‌کنگی بایننس و پلتفرم روسی «ویلکوف» به حساب بیت کوینی این سازمان ارسال‌شده است.
بین فوریه ۲ و ۴ کمک‌های مالی بیشتری ردیابی شدند. یکی از آن‌ها از یک کیف پول بیت‌کوین مرتبط با CoinPayments و دیگری مرتبط با بایننس ثبت‌شده است.
بر اساس گزارش‌ها، کمک‌های مالی ارسال‌شده به سازمان عزالدین قسام، از سوی کیف پول‌های صرافی‌هایی که از کشور آمریکا میزبانی می‌شود مانند Bittrex، Coinbase، Binance ، Vilkov و سایت coinMixer.io که با مکانیسم خاصی که دارد گمنامی را برای فرستنده و دریافت‌کننده بیت‌کوین فراهم می‌کند.
همان‌طور که Globes عنوان می‌کند، صرافی‌هایی که تحت کنترل نهادهای قضایی کشورها هستند، در صورت شناسایی هرگونه تراکنش از سوی یک نهاد تروریستی، ملزم به مسدود کردن آن هستند. بسیاری از بانک‌های جهانی در حال حاضر ارائه خدمات به حماس را از طریق سیستم ضد پول‌شویی (AML) و مکانیسم‌های دیگر ممنوع کرده‌اند.
Itsik Levy بنیان‌گذار شرکت Whitestream به خبرگزاری Globes گفت:

در مواجهه با فعالیت غیرقانونی، باید گفت که بلاک‌چین همه کاره است! پس تمام فعالیت‌ها در شبکه ثبت می‌شود و در آینده می‌توان اطلاعات را بررسی و بازیابی کرد.

همان‌طور که گزارش‌شده است، در جلسه‌ای که در کنگره ایالات‌متحده در خصوص تأمین مالی تروریسم در پاییز امسال برگزار شد، نتیجه شد که در بسیاری از موارد ارزهای فیات گمنامی بیشتری نسبت به ارزهای رمز پایه دارند.

منبع: cointelegraph

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن