ارزهای دیجیتالهمه عناوین

۴۰ درصد از بانک‌های مرکزی به دنبال استفاده از بلاک‌چین هستند

این روزها ده‌ها بانک مرکزی در سراسر دنیا به دنبال رسیدن به فناوری بلاک‌چین و استفاده از کاربردهای آن هستند.

طبق گزارشی که اخیراً در ماه ابتدایی سال ۲۰۱۹ میلادی توسط WEF و BIS منتشرشده است، حداقل ۴۰ درصد از بانک‌های مرکزی در سراسر جهان در حال راه‌اندازی پروژه‌های مختلف در بستر بلاک‌چین هستند تا بتوانند از میزان مشکلات مالی و باگ‌های موجود در سیستم‌های پرداخت کلاسیک بکاهند. از مهم‌ترین اهداف نیز رسیدن به امنیت سایبری بیشتر می‌باشد.

بر اساس گزارش ذکرشده در بالا از برجسته‌ترین مزایای راه‌اندازی بلاک‌چین در بانک‌های مرکزی می‌توان به بهبود سیستم‌های احراز هویت (kyc)، کاهش پول‌شویی (AML)، کاهش میزان فرار مالیاتی و فساد و همچنین افزایش شفافیت اشاره کرد.

در بخشی از این گزارش می‌خوانیم:

 

“علاوه بر اهداف مختلف استفاده از بلاک‌چین توسط بانک‌های مرکزی، ازآنجایی‌که در آینده وجود پول نقد در بین مردم به‌شدت کاهش می‌یابد بنابراین استفاده از رمزارزها توسط شهروندان یک کشور در اولویت قرار خواهد گرفت.”

 

شرکت WEF در گزارش خود ۱۰ کاربرد اصلی فناوری شبکه توزیع‌شده بلاک‌چین در بانک‌های مرکزی را ارائه کرده است که تعدادی از آن‌ها در بالا ذکر شد. نکته قابل‌تأمل در مقالات متعدد منتشرشده که نگاهی انتقادی به استفاده بلاک‌چین در بانک‌های مرکزی دارند این است که با راه‌اندازی این سیستم، مردم سرمایه‌های خود را از بنگاه‌های تجاری بیرون کشیده و به سمت بانک‌های مرکزی می‌برند که موجب بی‌ثباتی شرایط فعلی خواهد شد.

منبع: Cointelegraph

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن