آموزشیتکنیلوهمه عناوین

edx; آموزش در بهترین کالج‌های جهان در خانه

سایت آموزشی edx راه‌حل مناسبی برای افرادی است که مایل به آموزش بی‌حدومرز هستند. این سایت آموزشی که از سال ۲۰۱۲ با همکاری دو دانشگاه برتر هاروارد و ام آی تی تأسیس‌شده است.سایت آموزشی edX در کنار coursera و Udemy از پرمخاطب‌ترین سایت‌های ارائۀ دوره‌های آموزشی آنلاین در جهان است. سایت‌های edx و کورسرا، هر دو با بهترین دانشگاه‌های جهان همکاری دارند و دوره‌هایی ارائه می‌دهند که سطح علمی بالایی دارند. جالب است بدانید که سایت edx برخلاف دو سایت دیگر غیرانتفاعی (non-profit) بوده و هیچ مقصد تجاری ندارد. شاید همین دلیلی است که edx هنوز دوره‌هایش را بر روی ایران نبسته است.

تاریخچه edx

سایت edX در ماه می ۲۰۱۲ با سرمایۀ ۳۰ میلیون دلاری دانشگاه‌های هاروارد و ام‌آی‌تی با ۷ کلاس از دانشگاه‌های هاروارد، ام‌آی‌تی و برکلی آغاز به کار کرد و تا سال ۲۰۱۳ به ۶۰۰ هزار نفر استفاده‌کننده رسید. امسال این سایت به رقم بالای ۱۴ میلیون نفر استفاده‌کننده در سراسر جهان رسیده است.  در اولین دوره، گری سوسمان (Gerry Sussman) ، آنانت آگاروال (Anant Agarwal) ، کریس ترمن (Chris Terman) و پیوتر میتروس (Piotr Mitros) کلاس‌های مدارها و الکترونیک را برگزار کردند که ۱۵۵ هزار دانشجو از ۱۶۵ کشور در این دوره شرکت کردند. با آغاز همکاری با دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۱۳ شمار کاربران edx به ۱ میلیون نفر رسید. فوریه ۲۰۱۸ بود که این سایت به‌صورت رسمی همکاری خود را با مایکروسافت و جنرال الکتریک در برگزاری دوره‌های آنلاین یارانه‌ای با ضمانت مصاحبه شغلی را برگزار کرد. Edx در اکتبر ۲۰۱۸ نه مدرک کارشناسی ارشد را در پلتفرم خودش رونمایی کرد. تمام این دوره کارشناسی ارشد آنلاین برگزارشده و دانشگاه‌هایی چون مؤسسه فناوری جورجیا (Georgia Institute of Technology)،دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو (University of California, San Diego) و… مدارک این برنامه ارشد را ارائه می‌کنند.

اعتبار مدرک و خرید آموزش

این پلتفرم متن‌باز برای ارائه دروس به‌صورت آنلاین ایجادشده است و برای برخی دروس نیازمند پرداخت هزینه است. البته بعضی درس‌های رایگان هم در این پلتفرم دیده می‌شود. هم‌اکنون در سایت شش نوع دوره آموزشی وجود دارد:

دوره‌های آموزشی (Course): اصلی‌ترین بخش سایت edX، دوره‌های درسی دانشگاهی هستند. تا الآن بیش از ۲۴۰۰ دورۀ دانشگاهی در سایت آپلود شده است.

این دوره‌ها اکثر قابل Audit کردن (شرکت کردن رایگان در دوره، بدون دریافت مدرک) هستند. متأسفانه تعدادی از دوره‌های علمی- تکنولوژیک قابلیت دسترسی از ایران را ندارند به همین خاطر به شما توصیه می‌کنیم از همان ابتدا با VPN متصل شوید.

 

دوره‌های کسب‌وکار (edX For Business): این دوره‌ها توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی معتبر برای شرکت‌ها طراحی‌شده‌اند و با توجه به نیاز شرکت‌ها برای گروهی از کارمندان ارائه می‌شوند و به‌صورت عمومی در دسترس نیستند.

میکرومسترها (MicroMasters): میکرومسترها دوره‌های تخصصی و کوتاه دانشگاهی برای مدرک گرفتن در زمینه‌های تخصصی هستند و امکان شرکت رایگان در این دوره‌ها وجود ندارد چراکه به درخواست دانشگاه‌های خاصی این دوره‌ها برگزار می‌شود.

دوره‌های حرفه‌ای (Professional Certificate­ ): در این دوره‌ها، مهارت‌های حرفه‌ای متناسب با بازار کار ارائه می‌شود و امکان شرکت رایگان در این دوره‌ها وجود ندارد.

دوره‌های فوق‌لیسانس (Online Master’s Degree): دوره‌های فوق‌لیسانس شامل ۱۰ تا ۱۲ دوره در یک حوزه هستند؛ قیمتی ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار دارند که طبق ادعای سایت، این مبلغ حدوداً یک‌سوم هزینۀ دوره‌های حضوری دانشگاه‌های ارائه‌دهنده‌ست. دوره‌های فوق‌لیسانس سایت edX یک تا سه سال زمان می‌برند و مدرک معتبری دارند.

پس از پایان این دوره‌های آموزشی به شما مدرکی ارائه می‌شود ولی باید بدانید که هیچ نامی از هاروارد یا ام آی تی در مدرک شما ذکر نخواهد شد و از سوی این دو دانشگاه نخواهد بود ولی در نظر داشته باشید که شناخته‌شده بودن سایت edX و اعتبار مدرک edX باعث می‌شود گذراندن این دوره‌ها برای همۀ کسانی که قصد تحصیل و کار در خارج از کشور و یا همکاری با بیزینس‌های سراسر جهان رو دارند، یک امتیاز مثبت باشد.

آینده edx

سایت آموزشی edX رشد بسیار خوبی در تعداد دوره‌ها، دانشگاه‌های ارائه‌دهنده و دانشجویان شرکت‌کننده داشته و با توجه به گام‌های اخیرش می‌توان حدس زد که قرار است تمرکز اصلی خودش را روی دو بخش مهارت‌های شغلی و آموزش سازمانی قرار دهد چراکه می‌تواند بسیار سودآور باشد و به ادامه حیات edx کمک کند.

ما در تکنیلو به‌عنوان یک رسانه‌ی فنّاوری آرزو می‌کنیم تا محدودیت‌های کنونی روی پیشرفت علمی هیچ فردی و اجتماعی تأثیر نگذارد و به‌عنوان رسالت خود شمارا برای یافتن راه‌های جدید در این دنیای بی‌حدومرز جهان‌گستر یاری‌خواهیم کرد.

منبع: edx

برچسب ها

نوشته های مشابه

آیا میدانستید ؟

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن