آموزشیتکنیلوهمه عناوین

Lidar چیست؟ از مریخ‌نورد تا آیپد پرو

اپل با رونمایی از جدیدترین محصول خود گردوخاکی در دنیای تکنولوژی راه انداخت، بااینکه آیپد های امسال تغییرات زیادی نداشتند اما استفاده اپل از اسکنر Lidar شاید سرآغاز محصولات جدید در دنیا باشد. اگر شما هم این اسم را شنیده‌اید اما هنوز دقیقاً نمی‌دانید که اسکنر لیدار (Lidar) چیست در ادامه با ما در تکنیلو همراه باشید تا ببینیم یک اسکنر که برای سفر فضایی استفاده می‌شود چطور سر از آیپد های اپل درآورده است.

لیدار یا لایدار (lidar ) یک اسکنر بسیار شبیه رادار است با این تفاوت که از امواج با طول‌موج بلندتری استفاده می‌کند. به همین خاطر بعضی‌اوقات به آن رادار لیزری نیز می‌گویند. از این اسکنر عمدتاً برای اندازه‌گیری فاصله استفاده می‌شود به این صورت که به جسم هدف لیزی که از جنس امواج فروسرخ است را ارسال می‌کنند و با استفاده از زمان رسیدن  پرتوهای برگشتی مسافت را مشخص می‌کنند.

فناوری لایدار در زمین‌سنجی، ژئوماتیک، زمین‌شناسی زمین‌ریخت‌شناسی، لرزه‌سنجی، جنگل‌داری، ارزیابی فاصله دور و فیزیک هواشناسی کاربرد دارد، کاربرد لایدار شامل ALSM (لیزر هوابرد نگاشت ردپا)، ارتفاع زمین سنجی به‌وسیله لیزر یا لایدار برای تهیه «نقشه عوارض نما» است. اسم مخفف دیگری به شکل «LADAR» (آشکارسازی لیزر و مسافت یابی) معمولاً در زمینه نظامی استفاده می‌شود.

اپل به کمک این تکنولوژی، لنزهای دوربین و سخت‌افزار قدرتمند آیپد های خود را بینا کرده است. به گفته اپل اسکنر بکار رفته در آیپد های ۲۰۲۰ تا ۵ متر عمق کاری دارند و می‌توانند به نحو احسن در فضای باز و همین‌طور در فضای بسته وظایف خود را انجام دهند. اپل در مدل پرو آیپد های امسال از اپلیکیشینی مجزا برای واقعیت افزوده استفاده کرده است که مقصد اصلی برای کاربردهای واقعیت افزوده این اسکنر است.

باید در آینده منتظر باشیم تا ببینیم پاسخ دنیای تکنولوژی به این نوآوری جدید اپل چیست؟ چراکه رویه اپل ثابت کرده گنجاندن هر فناوری جدید در هر یک از محصولاتش با شناخت کامل نیازهای کاربران بوده است و دیگر کمپانی‌ها دیر یا زود به تقلید از اپل این فناوری را در محصولات خود استفاده خواهند کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن