آموزشیهمه عناوین

گره یا نود (Node) در بلاک‌چین چیست؟

در شروع بهتر است توضیحی در مورد نود بلاک‌چین بدهیم. به طور کلی، به هر شرکت کننده در شبکه یک کوین، نود گفته می شود. نود ها گوناگون هستند، اما دارای ویژگی یکسانی هستند. برای اتصال به یک نود و میزبانی آن نیاز به سخت افزار خاصی دارید.

تکنولوژی بلاک‌چین ماهیت غیرمتمرکز دارد، که این ویژگی برای عموم بسیار جذاب بوده است. این فناوری مبتنی بر شبکه همتا به همتا می باشد. سرور های اختصاصی در این نوع شبکه ها وجود ندارد و دارای یک قدرت متمرکز نیستند.

برای مثال در بیت‌کوین دو نوع گره (Node) وجود دارد. اولی نود کامل(Full node) نام دارد که یکی کپی از بلاک‌چین را ذخیره می کند و صحت داده ها در بلاک‌چین را تضمین می کند. نوع دوم نود سبک (lightweight node) نام دارد که به کاربری که شرکت می کند گفته می شود. این کاربران برای مشارکت لازم است یه یک نود کامل متصل شوند.

هدف نود‌ها حفظ یکپارچگی بلاک‌چین برای انجام یک عملیات رمزنگاری خاص است. یک تاریخچه کامل از بلاک‌چین حتی بوسیله یک نود در هر نقطه از جهان می تواند حفظ و ذخیره شود. این امر باعث می شود تمام ارزهای دیجیتالی که در بلاک‌چین وجود دارند در مقابل حملات سایبری، هک ها، خرابی‌ها و غیره… مصون بمانند.

منبع: nodes.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن