فناوریگجت های هوشمندهمه عناوین

اولین لیزر رادیویی راه را برای WiFi فوق‌سریع باز می‌کند

محققین دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه هاروارد  روشی برای انتقال بی‌سیم فرکانس‌های رادیویی از طریق یک لیزر نیمه‌هادی ساخته‌اند. این موفقیت در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شد و آن را پیشرفت قابل‌ملاحظه ای در لیزرهای معمولی می‌داند که تنها می‌تواند تنها یک فرکانس نور را منتشر کند.
توسعه‌دهندگان این پروژه می‌توانند از لیزر برای انتشار امواج ماکروویو ، مدولاسیون و دریافت سیگنال‌های فرکانس رادیویی خارجی استفاده کنند که این قابلیت‌ها دسترسی به “WiFi فوق‌العاده سریع” را برای ما ایجاد می‌کند.
توسعه کنونی به خاطر پیشرفت‌های پیشین آزمایشگاه حاصل‌شده است، استفاده از یک فرکانس مادون‌قرمز در لیزرها برای تولید یک طول‌موج ترا هرتز (terahertz) که قادر به انتقال داده‌ها با سرعتی صدها برابر سریع‌تر از سرویس‌های اینترنتی بی‌سیم کنونی است.


آخرین دستاوردهای محققین امکان استخراج و ارسال سیگنال‌های بی‌سیم از یک دسته فرکانسی که به لطف ساخت یک آنتن rabbit ears-style باقابلیت دریافت و رمزگشایی اطلاعات ارسال‌شده با لیزر را دارد، محقق شده است. جالب است بدانید اولین چیزی که به کمک این تکنولوژی ارسال‌شده است آهنگ Volare دین مارتین است.
هاروارد پیش‌ازاین نیز در دهه‌های گذشته آزمایش‌هایی روی لیزرهای ترا هرتز انجام داده است و درحالی‌که محققین متذکر شدند که پیشرفت‌های اخیر نشانه خوبی برای آخرین آینده ارتباطات بی‌سیم است، کاربرد حقیقی ارتباط ترا هرتز هنوز مشخص نشده است. لیزر ثابت کرده است که گزینه خوبی برای انتقال اطلاعات است و شرکت‌هایی چون فیس بوک و گوگل آزمایش‌هایی با استفاده از لیزرها برای ارائه اینترنت با سرعت‌بالا به مناطق آسیب‌دیده انجام داده‌اند.

منبع: engadget

نوشته های مشابه

آیا میدانستید ؟

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن